Druhá polovina srpna 2018 zastihla projekt Green Life tradičně v plné dobrovolnické aktivitě . Tygří komando se pomalu, ale jistě chystalo na 10 denní patrolu se strážci národního parku Gunung Leuser, když z čistého nebe udeřil blesk. Zpráva o stržené krávě tygrem v oblasti mezi řekami Bohorok a Landak se rozletěla po vesnicích a lidi opět zachvátila panika, stejně jako v prosinci roku 2014. Tehdy zabil tygr krávy dvě a my je na velkém setkání se zástupci úřadů a vesnic kompenzovali, aby se situace uklidnila a lidé netoužili po odvetě. Toho času se situaci skutečně podařilo uklidnit a tygr se bez problémů vrátil přes rezervaci Green Life do NP Gunung Leuser. Téměř čtyři roky byl klid.
 
 
Tentokrát byl náš tým připraven na velkou akci. Vzhledem k faktu, že spolupracujeme oficiálně s NPGL, máme skvělý vycvičený tým Tygřího komanda, děláme monitoring s fotopastmi a máme skvělé zázemí Tygřího domu, tak jsme byli vyzváni vedením národního parku k účasti na vyřešení této problematické situace. Tygr se totiž ke krávě vracel a hrozilo, že mu někdo ublíží. Lidé byli nervózní a navíc se báli pracovat v plantážích kaučuku v této oblasti. V této situaci vstoupilo na scénu Tygří komando se Zbyňkem Hrábkem a naší technikou. Tým naistaloval 12 fotopastí do terénu, většinu z nich do blízkosti mrtvé krávy. Zbyněk připravil termovizi s termokamerou a čekala je první noc s tygrem. Několik členů komanda se ukrylo v dřevěné chajdě asi 50 metrů od krávy a s přicházející tmou se blížil i okamžik příchodu tygra. Zbyněk Hrábek mohl termokamerou pozorovat a natočit první záběry tygra sumaterského napřímo, tedy v přímém kontaktu.
Došlo též k pokusu strážců tygra zahnat zpět do národního parku formou dělobuchů a petard, ale marně, tygr se vracel ke své krávě a tak se přistoupilo na druhou variantu, tedy nechat tygra pod dohledem nažrat a střežit celou oblast nikoli před tygrem, ale před lidmi. Náš tým byl celých 12 dní v terénu a podařilo se jim odvést skvělou práci, která samotné strážce nadchla, což znamená, že konečně chápou přínos našeho týmu pro ochranu národního parku.  
 
Tygr se ke krávě vracel každý podvečer a většinou se u ní zdržel až do rána. Jednoho dne navštívili jeho kořist dva místní polodivocí psi a očividně nepochopili, komu mrtvá kráva patří. Po opakovaném pokusu o nažrání se došlo k bleskovému útoku tygra na oba psy, které na místě zabil a odhodil do trávy vedle krávy. Tento okamžik fotopasti ani nezaznamenali a na kamerách je vidět až okamžik, kdy tygr se psem zatřepe a odnáší ho mimo záběr. Tygr poté i nadále pokračoval v konzumaci krávy a mrtvých psů si již ani nevšiml. 
 
V průběhu dní tygr rozporcoval krávu a postupně si ji odnesl do pralesa, kde měl více klidu na jídlo i trávení. Dny ubíhaly a celá událost se blížila do svého závěru. Poslední den došlo k zahánění tygra za pomocí  výstřelů a dělobuchů. Po celou dobu se podařilo udržet lokální obyvatelstvo na uzdě a tygr se v klidu vrátil do národního parku ještě před onou závěrečnou plašící akcí, která byla spíše uklidněním místních lidí, poněvadž tygr se oblasti již evidentně nenacházel. 
Kompletní závěr OPERACE TYGR byl završen kompenzací škody způsobené tygrem, tedy bylo vyplaceno majiteli krávy 5 milionů Rupií, včetně školení chování v případě opakování situace, či jak předcházet dalším tygřím incidentům. 
 
Všem členům týmu Tygřího komanda, včetně Zbyňka Hrábka a Ali Rusliho patří obrovský dík za odvedenou práci. Stejně tak děkujeme strážcům NPGL za spolupráci a hlavně všem podporovatelům Tygřího komanda, kteří týmu i nám umožňují konat v terénu na ochraně tygrů sumaterských a nejen jich!   

O pár dní později bylo oznámeno stržené mrtvé divoké prase mezi Tygřím domem a rezervací Green Life v plantážích kaučuku a Tygří komando bylo opět požádáno, zda by mohlo celou situaci dokumentovat a zajistit v dané oblasti klid. Jak se celá situace vyvinula se teprve dozvíme, poněvadž náš tým je stále v terénu. Těšíme se na další informace z OPERACE TYGR II.