V dubnu 2016 byl Ali Rusli, předseda YHUA, pozván na velkou schůzi s úředníky NPGL v Medanu. Výsledkem byl návrh na spolupráci na ochraně NPGL před pytláctvím s šancí na získání licence na monitorování zvířat i pytláctví v celém NPGL. Dnes je třetina září a stále nic.

Úředníci se zapírají a dělají mrtvého brouka. Informace, které přicházejí od jiných neziskovek jsou zvláštní. NPGL rozvazuje smlouvy i s velkými mezinárodními neziskovkami, údajně kvůli podezření z praní peněz. To je sice reálný problém současné systémové ochrany přírody, ale při indonéské korupci jsem to nečekal. Možná se blýská na lepší časy, ale zpráva o tom, že NPGL nebude od nového roku pod záštitou UNESCO nás neuklidňuje. Ono tedy UNESCO je další pračka na peníze mocných, ale nějaké peníze to na ochranu parku asi přinášelo. Teď těžko říci, jak to bude dále, ale věřím ve světlo, tedy nepřivolávejme tmu.

Poslední informace zní, že bude další jednání zahájeno od října, prý dochází k personálním změnám v úřadu v Medanu, ale to je permanentní problém. Uvidíme. Rozhodně se nelekáme a pro ochranu hranic NPGL žádnou licenci nepotřebujeme, tedy jdeme dále. Rozhodně se nevzdáme, poněvadž jde o tygry.

Pokud by měli tygři vymřít na základě lidské zbabělosti a lhostejnosti, tak se k nim klidně přidám, poněvadž pak by celá ochrana přírody a zvířat neměla smysl a byla by to jen trapná hra. Já osobně věřím v dobrou cestu, k níž se přidávají dobří, čestní, štědří a odvážní lidé. To jsou naše společné hodnoty. Díky za spolupráci.