Poprvé za 6ti letou cestu dobrovolnických programů jsme s dobrovolníky opustili brány rezervace Green Life a deštného pralesa v ekosystému Leuser, abychom se vydali vstříc objevování a možného rozšíření programu na rok 2016. Vypravili jsme se se 7mi dobrovolníky z rezervace až do Indického oceánu v souostroví Pulau Banyak, které leží asi 40 km daleko od pevniny.

Bez názvu-2

Cesta byla dlouhá a únavná. Přes 10 hodin autem a pak ještě 4 hodiny místní lodí. To, co nás však čekalo na ostrově Sikandang bylo fascinující, krásné a potěšující. Nalezli jsme zde příjemné a jednoduché ubytování, výborného Indonésana Riuse a doslova ostrovní ráj na Zemi. Po dobu 5ti dní jsme zde nejen relaxovali a užívali si kouzla podmořského světa, ale především jsme čistili pláže ostrova Sikandang od naplavených plastových a jiných odpadků.

5

Během tří dní jsme naplnili 26 velkých jutových pytlů a odvezli je na pevninu do Singkilu, odkud byly odpadky odvezeny na státní skládku za podpory dalšího spolupracujícího Indonésana, pana Dase.

sssa

sd

Rius byl tak nadšen, že jsme se nakonec dohodli na budoucí spolupráci a rozšíření dobrovolnického programu o Blue Life, tedy o ochranu oceánu a podmořského světa.

Od příštího roku vznikne nový program s názvem GREEN & BLUE, který si bere za cíl nejenom chránit deštný prales, ale také oceán. Tedy se mají dobrovolníci v roce 2016 na co těšit!