Máme za sebou 1. dobrovolnický tábor, kterého se zúčastnilo 19 lidí z České republiky.

Dobrovolníci se zapojili do Tygřích hlídek, činnosti v obou táborech, či rozmisťování foto pastí a výuky angličtiny dětí i mládeže v Batu Katak.

K nejzajímavějším momentům celého měsíce bylo opakované setkávání s orangutany v rezervaci a jejím okolí, či objevení tygřích stop 80 m od tábora Green Camp II. V průběhu 4 týdnů byl natřen téměř celý druhý nový tábor, byly prosekány 2 naučné stezky v NPGL u tábora II, byla postavena pec na chleba a pizzu, vysekali jsme kaučuky a buš před chatkami, nasázeli jsme dýně, manga, či papáju na Green Life II.

V Green Life I byly pročištěny stezky, označena hranice rezervace, pročištěna hranice NPGL, natřeny chatky, postavena nová brána a opraveny schody do tábora. Bylo rozmístěno 11 nových foto pastí v okolí rezervace, či přímo v ní.

Ve vesnici Batu Katak proběhl základní 14ti denní kurz angličtiny v podání 2 dobrovolnic. Jako bonus bylo nové místo s Rafflesií, či úchvatná ponorná jeskyně, jejíž prohlídka se stane součástí nového ekoturistického programu projektu GREEN LIFE ve spolupráci s vesnicí Batu Katak.

Na Tygřích hlídkách byly zničeny 2 pytlácké přístřešky a posbíráno mnoho plastových odpadků v NPGL. V průběhu července se podařilo na základě pravidelných kontrol v NPGL utlumit pytlácké aktivity v okolí Green Life rezervace. Prošli jsme a zmapovali dvě nové cesty od Green Life II na vrcholové hřebeny mezi řekami Berkail a Sembelang. I zde byla objevena hojná pytlácká činnost. V průběhu července Green Life rezervaci 2x navštívili strážci NPGL a přenocovali zde na své hlídkové patrole.

Děkujeme všem zúčastněným za zodpovědný přístup k ochraně divočiny ekosystému Leuser. Někteří pochopili více, jiní méně, ale i přes drobné pochopitelné neshody si myslíme, že deštný prales v každém zanechal své kouzlo a procitnutí ze snu marnivé konzumní společnosti, která má nadnárodní a globální charakter. Díky všem a na viděnou na dalších akcích nejen na Sumatře, ale také v ČR.