Když jsme na začátku roku 2012 zahajovali monitorování fauny a pytláctví za pomoci fotopastí v NP Gunung Leuser na Sumatře, tak jsme měli 2 fotopasti. Postupně jsme dokupovali další a získávali i štědré sponzory, kteří podpořili náš projekt darováním fotopastí. Nakonec jsme jich měli v polovině roku 2014 úžasných 28! Jenže nepříznivé klimatické podmínky, vražedné vlhko, pytláctví, tygří zuby, sesuvy půdy, a též nekvalita výroby, nás postupně o naše důležité oči pralesa připravovaly.

V tomto okamžiku nám zbylo 5 plně funkčních fotopastí, další 3 natáčejí nebo fotí, ale nejede jim display a další 4 fotopasti půjdou na brzkou reklamaci. 6 fotopastí vydechlo naposledy, jednu rozkousal tygr, další skončila pod sesuvem půdy a 8 fotopastí bylo ukradeno nebo zničeno pytláky. Pro některé nepříznivá rekapitulace, ale pro nás ohromné záběry a důkazy o existenci kriticky ohrožených druhů zvířat, které zaslouží tu nejpřísnější ochranu a zároveň desítky odhalených tváří pytláků, jejichž fotografie skončily na správě NPGL Bohorok.

Na základě dvouleté snahy o podávání důkazů o pytláctví a získání zkušeností s používáním fotopastí, jsme položili důležitý základ pro nový program FRIENDS OF THE SUMATRAN TIGERS, který hodláme rozběhnout od roku 2016, pokud tedy bude schválen úřady. Tentokrát však půjdeme do nového typu fotopastí značky CUDDLEBACK. Díky všem, kteří se do podpory programu OKO PRALESA zapojili a pokračujeme i nadále v roce 2015. Těšte se na své záběry a čekejte na svého tygra! Žádný ze sponzorů fotopastí o své oko pralesa zatím nepřišel, tedy vítejte na další cestě za úchvatnými důkazy o existenci ohrožených druhů zvířat v ekosystému Leuser!