Možná to bude znít jako z pohádky, ale zázraky se občas skutečně dějí. Od loňského roku monitorujeme pohyb pytláků v okolí rezervace Green Life v NP Gunung Leuser a zjišťujeme znepokojivé důkazy o jejich činnosti. Několikrát jsme je minuli o hodiny, jednou před námi utekli, ale neměli jsme žádné pravomoci a v podstatě umístění foto pastí i naše patroly byly ilegální a bez povolení.
IMG_1770
V loňském srpnu jsme risknuli naše data předložit strážcům a splnil se náš sen. Byli jsme vyslyšeni na Správě NPGL v Medanu a 4. 9. 2013 získali licenci ke spolupráci na ochraně NPGL mezi řekami Berkail a Sekelam, tedy v naší oblasti soukromé česko-indonéské rezervace Green Life a jejím širokém okolí v národním parku na cca 400 km² tropického deštného pralesa, kde žijí tygři, levharti, medvědi, orangutani a dokonce sloni.
IMG_3043
Letos jsme od 1. 1. 2014 mohli začít zcela legálně monitorovat, patrolovat a pracovat bez omezení v naší zóně ochrany. Opět pytláci na foto pastech, dokonce se nám z 28mi fotopastí 5 ztratilo, nebo spíše byly zničeny a ukradeny pytláky. Mnoho lidí nevěřilo naší snaze a považovali nás za blázny, kteří honí duchy v pralese, aniž by mohli cokoli změnit.

proti_pytlacka_01_22

Během července až srpna 2014 se zúčastnilo na projektu Green Life 41 dobrovolníků, kteří dorazili na letní dobrovolnické tábory, aby nám pomohli chránit světové přírodní dědictví v soukromé rezervaci i mimo ni. Opět desítky upocených kilometrů, také puchýře, plísně na nohou, občas podvrtnuté kotníky, odřeniny a únava. Dne 24. 8. se však stal velký zvrat! Na poslední dobrovolnické Tygří hlídce jsme objevili zcela čerstvý pytlácký tábor s peříčky ptáků a žhavými uhlíky v ohništi. Měli jsme je na dosah, ale nebyli jsme v tom okamžiku oficiální Green Patrol hlídka s licencí, ale jen dobrovolnická Tygří hlídka bez jediného Indonésana a zástupce NPGL. Složitá a svým způsobem nešťastná situace. Navíc složení lidí dosti nereálné k represi. Čtyři lidé s ryze humánním smýšlením, akční Iva Čenovská, můj životní partner a spolubojovník Zuzana Koloušková a já s mačetou. Zuza měla ještě pepřový sprej, ale to nebylo dostatečné k jakékoli bojové akci.

dobrovolnak_2014_outlon_66

Po hodině stopování na pralesních hřebenech jsme to už chtěli vzdát, když najednou Zuzka zvedla ruku a sdělila, že slyšela hlasy. Skutečně, byli jsme na dosah přímému setkání s pytláky uprostřed pralesa národního parku. Nedalo se nic dělat, šli jsme do akce.

Pytláci byli zaskočeni šesti cizinci, kteří se k nim hnali s důrazným upozorněním na jejich ilegální činnost v národním parku. Samozřejmě nechtěli nic přiznat, ale u jejich nohou ležely pytle plné ptáčků. Začal jsem jim sdělovat jejich zločin a Zuza se jala zabavovat ptáky. Najednou bylo horko v pralese, nad hlavu vylétly mačety, včetně té mojí s příznačným názvem Jungle Primitive a krveprolití bylo na spadnutí, což jsem nemohl dopustit. Stál jsem proti třem pytlákům s mačetou a hledal nejlepší cestu, jak to vyřešit. Měl jsem odpovědnost za další lidi a byl jsem si toho plně vědom.

obrazek 2Nejdříve se nechtěli pytláci připojit, ale postupně se mi povedlo uhasit výbuch násilí a posadit se s nimi k debatě. Sdělili mi, že to dělají, poněvadž nemají práci a musí živit děti. Standartní slova, ale v mnoha případech pravdivá. Přesvědčil jsem je k tomu, že mi jeden z nich dal telefonní číslo a já jim slíbil, že jim pomohu práci získat. Mrzelo nás, že jsme nedokázali vypustit ptáky, ale v tom okamžiku by to nebyla dobrá strategie. Ivě se podařilo většinu konfliktu natočit a někteří fotili, tedy super důkazy. Pytláci slíbili, že okamžitě opustí národní park. Byli jsme si vědomi, že máme v rukou nezvratné důkazy, se kterými bychom jim to dokázali pěkně zavařit, a oni to věděli také. Museli být natolik zoufalí a vyděšení, že nám dokonce dali telefonní číslo. Zvítězili jsme!

Dne 28. 8. 2014 mělo dojít k setkání a já nevěřil, že se uskuteční. Věřte nebo ne, ale oni opravdu přišli. Ali Rusli, náš indonéský spolupracovník, jim vše vysvětlil a došlo k dalšímu kroku a dohodě, že s námi půjdou na protipytláckou hlídku Green Patrol od 3. 9. do 6. 9. 2014. O všem jsme samozřejmě informovali spolupracující stanici NPGL v Bohoroku a náš plán byl schválen. Šlo především o to získat další informace o pytláckých skupinách, tedy taková tajná akce, které se v utajení zúčastnil i jeden ze strážců NPGL. Více se mělo ukázat na samotné akci.

dobrovolnak_2014_outlon_1

Během čtyř denní akce se nám podařilo nalézt a zničit 20 pytláckých ocelových ok, tedy pastí na zvířata a dále jsme zlikvidovali jeden pytlácký tábor. Po celou dobu se na všech aktivitách podíleli i naši noví členové, ex-pytláci Rusman, Anto, Suprianto a Kiki, kterému je teprve 17 roků. První tři jsou naši „staří známí z pralesa“, otcové dohromady 13ti dětí, tedy hromady hladových krků.

green_patrol_92 PYTLACIBěhem této výpravy jsme kontrolovali fotopasti, na nichž jsme zachytili především divoké a kriticky ohrožené slony sumaterské a tygra sumaterského, tedy paráda! K naší radosti se jim taková práce líbila. Ali s Dharmou (strážce NPGL v utajení) odvedli skvělou vzdělávací a agitační práci, která zabrala.

vlcsnap-2014-09-08-14h18m25s85

Soutok řek Berkail a Mardikan se stal významným místem, kde vznikla tak zvaná Berkailská dohoda, během níž se všichni čtyři muži zavázali k tomu, že ukončí pytláctví a získají regulérní, měsíčně placenou práci na projektu Green Life. Stanou se strážci, budou moci využít svých znalostí, pomohou ničit pasti a přispějí k odhalování dalších pytláků. Oplátkou jim bude legální, čistá a čestná práce, která zabezpečí jejich rodiny, aniž by riskovali vězení. Nakonec se dozvěděli i to, že byl celou dobu v jejich přítomnosti i strážce NPGL.

green_patrol_248

Tedy od září 2014 má projekt Green Life čtyři nové zaměstnance, kteří jsou součástí Green Patrol. Všichni jsme zvědaví na vývoj této události, ale faktem je, že pokud budou mít tito lidé práci, tak nemusí pytlačit a vystavovat sebe i rodiny riziku postihů. Jsme si vědomi, že to nemusí vyjít, ale rozhodně to stojí za pokus! Celkové náklady Green Patrol s těmito čtyřmi reinkarnovanými pytláky, kteří se stali strážci, jsou 20.000 Kč měsíčně.

Tímto bych chtěl požádat lidi, kteří mají blízko nejenom k přírodě a zvířatům, ale také k člověku, aby nám pomohli s pokrytím provozu této nové lidské síly, která je nadějí a příkladem pro ostatní domorodce, jenž uvidí, že to jde! Matematika je jednoduchá. 200 lidí se stálým bankovním příkazem 100 Kč na transparentní bankovní účet, který vznikne během září v České republice, nebo roční předplatné časopisu Green Life, jehož výtěžek je určen na hlídku Green Patrol. Vydáváme 2.000 časopisů každé 2 měsíce, a pokud vás bude 2.000, tak pokryjete dokonale proti pytláckou hlídku Green Patrol, její vybavení a hlavně rozvoj. Samozřejmě, že se osobní iniciativě a štědrosti meze nekladou. 

Díky všem, kteří pochopili tuto velkou a významnou výzvu. Věřte nebo ne, ale je to skutečně možné! Jsme společně schopni ovlivnit svět k lepšímu a to kdekoli na planetě! Důležité je, že projekt Green Life našel cestu, jak spojit ochranu přírody a zvířat, s pomocí potřebným lidem, kteří jsou ochotni se změnit a pracovat pro dobrou věc a myšlenku, která je příkladem všem ostatním, kteří ji stále hledají.

Zájemci o podporu pište na green.life@seznam.cz!!! Pošlete na sebe kontakt a my vás budeme informovat o zřízení transparentního účtu Green Patrol, hned jak bude zřízen. Díky všem za otevřené, dobré a statečné srdce, čistou mysl a cestu světla!

Plnohodnotná odpověďRychlá odpověď

Odeslat