Ve dnech 11.-21. února 2018 se odehrála další náročná strážně monitorovací patrola Tygřího komanda v hloubi NP Gunung Leuser v okresu Bohorok na Severní Sumatře. Tato hlídka byla mimořádná tím, že sběr 22 fotopastí, které zde byly rozmístěny na konci listopadu 2017, provede Tygří komando bez dohledu jejich poradce Zbyňka Hrábka. Tedy zde byly naše tygří oči umístěny téměř 3 měsíce a my na základě minulého monitorování věděli, že se v daných oblastech zdržuje rodina slonů sumaterských a několik tygrů. Dlouhé a silné období dešťů bylo též velikým testem voděodolnosti kamer, z čehož jsme měli největší obavu.

Po 11ti dnech v supernáročném terénu se vrátilo Tygří komando s těmito výsledky. Z 22 fotopastí byly 3 ukradeny pytláky a dalších 10 vykazovalo technické problémy způsobené silnými tropickými dešti a mimořádnou vzdušnou vlhkostí. Výsledky na fotopastech v podobě záznamů však byly naprosto unikátní. Podařilo se nám zdokumentovat nejen medvědy malajské, jeleny sambary, či kočku bengálskou, ale především celou úžasnou rodinu slonů sumaterských a 3 tygry sumaterské. Jeden z tygrů byl v žalostném stavu způsobeném s velkou pravděpodobností stářím, zatímco další dva byli v plné síle vrcholových predátorů.

Nezbývá nám než opět poděkovat všem sponzorům monitorovacího programu Oko tygra a těšte se na další výroční film, který bude promítán v zimě 2018 a každý sponzor, či partnerská škola jej získá v plném rozlišení jako vánoční dárek. Už nyní se máte na co těšit!