Když jsem se včera ráno probudil, tak jsem byl jak přejetý parním válcem. Náročný víkend ve Vanově a velice hektické pondělí, kdy jsme zahájili den v půl šesté ráno, projeli jsme kolonou aut do Prahy na ZŠ Londýnskou, měšťáci nám dali lístek o přestupku za špatné parkování v nezaparkovatelné pražské čtvrti, následovalo řešení přestupku domluvou a pak schůzky s Armedem a člověkem, který by pro nás měl zájem udělat profesionální video o projektu Green Life.

Před dvěma dny jsme upadli večer do postele v Nové Vsi v Horách v deset hodin a měli toho plné zuby. Vraťme se tedy ke včerejšímu ránu. Po cestě na základní školu do Údlic jsem si přečetl email od Zbyňka Hrábka, který mi poslal nejnovější informace o monitorování za pomocí fotopastí, které jsou nyní umístěny především v rezervaci Green Life.

Monitorování je rozděleno na GL1 a GL2. Okolí GL2 bylo spíše bez zvířat a během měsíce se nám tam objevovali pouze makakové vepří. Důvodem byla přítomnost tygra sumaterského, který si opět vybral rezervaci a její okolí k páření, stejně jako v roce 2014. Noční řev a četné stopy dokazovaly tuto skutečnost.

Zbyňa společně s dobrovolníky dokonce nalezli otisky tygřích stop na kamenech v říčce Sembelang, který před nimi musel projít několik desítek minut, maximálně hodinu. Naopak v části rezervace GL1 se to zvířaty jen hemží. Pravidelný výskyt jelenů sambarů, mundžaků, kančilů, medvěda malajského, makaků, divokých prasat, to vše je úchvatné zjištění, že si zvířata postupně berou zpět to, co jim lidé v minulosti sebrali a zničili. Dokonce se nám v rezervaci objevili nádherné vydry malé! Přirozený návrat sekundárního pralesa vytváří podmínky pro přirozený život zvířat, která opět zabydlují nádherné údolí rezervace Green Life.