Přátelé, život je kouzelný ve své rozmanitosti a změně, tedy v každodenní evoluci, která nás činí ostražitými a připravenými reagovat.

V minulosti jsem byl zastáncem tvrdé cesty, tedy za zločin trest. Díky určitým změnám v mém životě jsem v mnoha ohledech obrousil hrany a snažil se najít mírovou cestu v naději, že ji lidé pochopí, budou respektovat a uvítají šanci na nový život.

V srpnu jsme v NPGL odhalili pytláckou skupinu, dostali se s nimi do nebezpečného střetu a nakonec nalezli tu nejlepší variantu řešení. Dali jsme jim šanci na nový život! Dali jsme jim práci a snažili se jim vyjít vstříc a ukázat jim možnost nápravy. Od září nastoupili jako zaměstnanci projektu Green Life a členové Green Patrol. Všichni, včetně vás, jsme to uvítali jako pozitivní cestu.

Přiznám se, že jsem v tuto cestu věřil a dokonce jsem věřil i bývalým pytlákům, že jsou schopni se změnit. Jak to dopadlo?

Dnes mi přišla zpráva od správce rezervace Víti Vojáčka, který napsal mimo jiné i toto:

„A teď k našim spolupracovníkům…jelikož já byl celou dobu v campu bez signálu, takže bez jakéhokoliv vlivu cokoliv změnit..za více než 14 dní se ze 4 lidí dostavili pouze tři, Suprianto se vůbec neukázal, že prý je nemocný, nevím. Tito tři přišli pouze 4krát a to nikdy na 9 hodinu..Ali několikrát čekal (špehoval u řeky Landak), kde se ukázali až kolem 10h a v 15h už se vraceli. Ali byl nespokojený a promlouval s nimi..Vypadá to,že zase tak moc se jim pracovat nechtělo, navíc práce moc podělané nebylo, stihli posekat trávu v camp2 za tři dny, já lítal po okolí a neměl čas je hlídat, jelikož tu byli tři lidi…Nakonec už nechtěli pokračovat..respektive Anto pokračovat chtěl , ale byl sám a tak to Ali s nimi ukončil..Dostali každý 400 000 Rp za ty 4 dny práce…Anto jediný má zájem, ale co s ním????? Nějaký nápad??? Ali mu zatím řekl, že sám být nemůže.. Na národním parku v Bohorok nahlásil, že již s námi nechcou spolupracovat a tím nenesem žádnou odpovědnost za jejich současnou činnost…sorry,,, „

Tedy nepříliš pozitivní zpráva, ale naše svědomí je čisté, poněvadž jsme jim šanci dali. Co tedy dále? Veškeré důkazy a podklady budou předány na správu NPGL-Bohorok. Budou důrazně upozorněni na fakt, že v námi střežené oblasti zkončili! Rozhodně nehodláme zabalit vizi domorodé proti pytlácké hlídky, ale tentokrát to budeme celé směřovat na naši cílovou domorodou komunitu z Batu Katak, kde bude zároveň i Tygří dům. Zde vybereme na základě fyzických a duševních předpokladů 2+2 domorodé strážce, kteří se stanou součástí Green Patrol. Každý z nich dostane zaplaceno dle původní vize, tedy 2.000.000 Rp za měsíc. Budou se střídat v činnosti v rezervaci Green Life a budou se účastnit Green Patrol. Tato komunita se rozhodla upustit od pytláctví a jít cestou ekoturismus a ochrany přírody, máme zde velmi dobrou situaci a vztahy, tedy jdeme do toho.

Tohle však není zdaleka konec proti pytláckých novinek z Green Life! Máme i další zprávy. Opět zpráva od Víti:

„A teď jedna důležitá věc, což bych prosil o co nejrychlejší odpověď..stačí napsat ano či ne, Ali zbytek zařídí. Není nic extra potřeba, stači jen souhlasit a zbytek se tady zařídí.. Aliho už si totiž dvakrát po sobě pozvali do Medanu a promlouvali o aktivitách Green Life.. Medan (možná i Jakarta) mají zájem o to, aby naše licence nebyla jen na území Berkail a Sekelam, ale aby platila po celém území NP..Já si myslím, že mají hlavně zájem o naše monitorování zvířat pomocí kamer.. Zkratka Alimu řekli, že mají zájem o spolupráci na 5 let a tak se Ali ptá, co vy na to..Má jim to jet říci myslím do konce tohoto týdne..Vypadá to, že Medan má větší a větší zájem, a tak začínají na Aliho tlačit, aby se licence rozšířila……..záleží na vás……..“

Tak tohle je prostě paráda a my samozřejmě jdeme do toho. Existuje pouze jediná organizace na světě, která takovou licenci v NPGL získala před námi. Přátelé, stojíme u zrodu velké aktivity a vy všichni můžete být u ochrany tygra sumaterského v NPGL na jeho celém území, což činí 8.000 km²! Je to nejvýznamější území pro záchranu tygra sumaterského! Tedy pojďme do toho

!!! Čím více fotopastí budeme mít, tím je větší šance na skvěle odvedenou práci! Čím větší možný rozpočet pro Green Patrol, tím větší strážní mise můžeme absolvovat!

Zdravím Vás a buďte s námi!!! Tygr sumaterský může mít naději, pokud to lidé pochopí a my jsme ochotni podstoupit jakoukoli těžkost pro jeho ochranu! Díky za podporu!

Milan Jeglík