Máme za sebou další úspěšný dobrovolnický rok, během něhož navštívilo rezervaci Green Life a ostrov Sikandang na projektu Blue Life 71 lidí z České a Slovenské republiky. Dobrovolníci odvedli obrovský kus práce na údržbě rezervace  a všech kempů, účastnili se proti-pytláckých dobrovolnických hlídek, čistili ostrovní pláže v souostroví Pulau Banyak a především želví kladiště na ostrově Bangkaru.
Též podpořili lokální komunitu Batu Katak v ekoturismu a odpadovém programu. Velký dík patří dobrovolníkům za pomoc při organizaci a realizaci Světového dne Rangerů 2018, který byl první vlaštovkou vstupu IRF do Indonésie. 
V letních měsících na Bangkaru bydleli dobrovolníci v novém stanu od firmy Husky, či se zapojovali do výprav za krokodýly mořskými v Singkilské deltě. Naprostou novinkou bylo čištění překrásné tropické řeky u města Subulusalam, kde jsme nově objevili nádherný rafting.
 
Postupně otevíráme ekoturistický program pro komunitu vesnice Haloban a letošní rok byl jakousi přípravou na rok 2019, kdy to celé rozjedeme. Prostě je za námi další krásný projektový dobrovolnický rok, který sebou přinesl mnoho radostí, některá nedorozumění, skvělá přátelství a pro mnoho dobrovolníků nový pohled na svět. 

Velký dík patří našim úžasným superdobrovolníkům 2018, tedy jmenovitě Anetě Tonzarové, Nikole Huskové, Lence Pečánkové a na závěr i novému objevu Zdenálovi Softičovi.

Byl to bezvadný tým lidí, kteří pro projekty a cestu Green & Blue udělali obrovský kus práce a my věříme, že v této spolupráci budeme i nadále pokračovat.