Již 11 dní Tygří komando se Zbyňkem Hrábkem maká v terénu na Operaci Sloni, kde se snažíme společnými silami zachránit slonici se slůnětem před jistou smrtí otrávením nebo chycením do pasti v plantážích palmy olejové u Sebulusalam. Jsme první organizací, která jde tvrdě po jejich záchraně s podporou indonéských médií, což se vládní i nevládní ochraně na ochranu přírody moc nelíbí. Reálně jsme odmítli dělat vše v tichosti, poněvadž to k ničemu nevede.

V průběhu 11 dní máme vše připraveno ke startu záchranné operace. Je připraven armádní vrtulník, jednotliví členové, média, rangeři BKSDA. Jediný, kdo zatím není zcela připraven je vedení BKSDA v Banda Aceh, kde se stale něco řeší a zítra 3.10. by mělo proběhnout finální jednání, kam jede i náš 4členný tým se Zbyňkem Hrábkem, novinářem Roniem, předsedou Save Aceh Nature Darmou a s Arilem, terénním velitelem Tygřího komanda. Mají před sebou 14 hodin autem. Zbyňa je nemocný (problém se žaludkem), Aril je po léčbě v nemocnici také. Kluci procházejí zdravotní krizí z maximálního vypětí a tlaku, který tato akce přináší, včetně těžkých podmínek palmových plantáží, kde je nulová poztitivní energie.

Pokud se jednání podaří, tak v následujících dnech dojde k nalezení slonů (zbytek Tygřího komanda je stále v terénu a chrání slony před lidmi a avizovanou snahou o jejich otrávení), jejich uspání a přepravu vrtulníkem v závěsu na trase 35 km směr pralesní chráněná rezervace, kde budou vypuštění na svobodu.

V průběhu akce byl dokonce návrh na “záchranu” slonů jejich zajetím, což jsme striktně odmítli. Též byl zájem celou akci zamést pod koberec, či nás z této akce odvolat, opět marně. Úřady jsou z nás na mrtvici a u toho i zůstane, pokud nesplní co naslibovaly.

Tato událost je citlivější, než se zdá, poněvadž už je v tom zamotaná ekonomika a politika, která kryje zločin ilegálního kácení pralesů za účelem výsadby palem olejových. Je to společenské tabu, nedotknutelný obchodní artikl mocných a bohatých. Tato akce toto téma otevírá a ukazuje na zmar a apokalypsu, která je šířením palmového průmyslu způsobena.

 

Na závěr by mně osobně zajímalo, kolik organizací “bojujících” proti palmovému oleji se příipojí k záchraně dvou slonů ze Sebulusalam? Pokud se totiž nepřipojí, tak bychom se měli ptát, co je tedy skutečným záměrem takových organizací, když ne záchrana kriticky ohrožených zvířat, která umírají a jsou vražděna v palmových plantážích?

Držme našemu odvážnému a těžce vytíženému týmu palce, poněvadž nám stačí sáhnout do peněženky, či naťukat pár čísel na převod bankovního účtu, kdežto oni reálně krvácí v terénu. Všichni to děláme pro slony a vyšší princip pravdy!

 

OPERACE SLONI V ČÍSLECH: JSME PŘIPRAVENI DÍKY VÁM!

Celkem se vybralo 184 370 Kč.

 

Odesláno bylo 65 milionů Rupií = 104 000 Kč, tedy stále máme k dispozici k odeslání 80 370 Kč.

Celkový rozpočet se dozvíme zítra 3. 10. 2018, kdy se vše rozhodne v Banda Aceh.

 

Držte nám palce… nyní nás čeká Operace Sloni v přímé záchranné akci!