Máme další zprávy pro všechny lidi, co sledovali a podporovali Operaci sloni na Sumatře. Pro mnoho z vás už to je asi uzavřená událost, ale pro nás nikoliv. Kdo nás znáte, tak víte, že se nevzdáváme i přes fakt, že je to náročné, až nemožné  🙂 ale naděje nikdy neumírá a tak šlapeme dále i přes fakt, že nám to způsobuje obtíže s úřady, které možná jen nechápou, proč tolik lpípe na záchraně “obyčejného” slona. Opět musím vyzdvihnout práci našich kolegů, a´t už je to Zbyněk Hrábek na Sumatře nebo Adélka Jiřičková, jakožto náš diplomat, tady v ČR.

Včera Adélka opět vstoupila na půdu indonéského velvyslanectví, kde jednala se zástupci Indonésie v České republice. Došlo k velmi zajímavé situaci, kdy jsme se dozvěděli, že vedení BKSDA a ministryně ŽP v Jakartě jsou informováni z Acehu, že je pro slonici vytvořen koridor, kudy se může vrátit do pralesa, ale tohle není pravda. Adélka vysvětlila další vývoj situace velvyslanci a jeho asistentům a došlo na další důležitý krok. Máme připravit dopis pro indonéskou ministryni životního prostředí, v němž sdělíme, jaká je reálná situace se slonicí v tomto okamžiku a co navrhujeme a o co žádáme. Samozřejmě nám jde o povolení k translokaci a spolupráci s armádou na přepravě slona pod vrtulníkem. Tedy máme před sebou další týden očekávání, poněvadž indo-ministryně ŽP bude v Katovicích v Polsku dne 2.12. na klimatickém summitu a zde od velvyslance dostane dopis námi sepsaný. Nikdo nám není schopen zajistit, že by si udělala čas na jednání s námi v Polsku, tedy to půjde touto cestou.

Druhá zpráva přišla ze Sumatry od Zbyňka Hrábka, který konečně začal jednat s panem Saptem z BKSDA a ten se nechal slyšet, že pokud si chceme slonice převézt vrtulníkem, tak si máme sehnat vrtulník sami. Ne, že by to byla super zpráva, ale my toho jsme schopni. Nejdříve však potřebujeme od BKSDA skutečné povolení černé na bílém a k tomu samozřejmě svolení ministryně ŽP. Pokud se tohle podaří prolomit, tak nás v lednu čeká další pokus o záchranu slona, ale to se tetrve uvidí. Pokud bychom taková povolení skutečně získali, tak je možné, že se k nám další organizace připojí, ale může se stát, že nás v tom nechají samotné a rozpočet na tuto akci převýší naše možnosti. V tomto případě bych musel opět oslovit širokou veřenost, ale neudělám to dříve, než by bylo povolení a jistota akce.

CO NA TO ŘÍKÁTE VY?