VELKÉ JEDNÁNÍ V BANDA ACEH

Zbyněk Hrábek dorazil na jednání na hlavní správě BKSDA a nestačí se divit, co se děje…..

Dnešního dne se jednalo o řešení Operace Sloni, tedy jak dostat slony do bezpečí za pomocí vrtulníku z palmových plantáží.

Místo toho se však jedná o vykopání mega příkopu mezi pralesem a palmovými plantážemi za hrozné peníze, což nás vůbec nezajímá a též si BKSDA trvá na nesmyslném zapojení ochočených slonů do záchranné akce, což není při zapojení vrtulníku nutné, ale výrazně to navyšuje rozpočet. Prostě z toho máme pocit, že jde zase o peníze.

Náš tým odvádí skutečně heroický výkon i přes zdravotní potíže maká do roztrhání těla. Nikdo ze státní ochrany to v Banda Aceh neocenil a pořád jen melou o rizicích, která rozhodně nepřevyšují riziko zabití slonů v případě, že se záchranná mise neuskuteční. Vojáci jsou připraveni, náš tým je připraven, peníze na vrtulník máme, ale potřebné povolení chybí.

Člověk má dvě možnosti. Sklopit hlavu a přijmout realitu marnosti snažení o lepší svět a nebo poctivě makat dále. Volíme určitě druhou variantu a pokračujeme.  Je to neuvěřitelné, jak to celé nefunguje, jak se nemáte na koho obrátit, jak se vás snaží znechutit, obrat o váš čas a peníze, které získáte od lidí, kteří stále ještě věří v to, že se dá něco změnit a zachránit.

Přátelé, asi jsme naivní snílci, nesystémoví hráči, kteří nepřijímají realitu marnosti, ale zůstaneme u toho. Máme svoji vizi a své hodnoty a budeme je tlačit dále jako buldozer. Jsme vymírající druh Neandrtálců, co věří v poctivou práci, ve spolupráci a morální hodnoty. Není síla, která by nás našich vizí zbavila a pokračujeme dále. Jedno je jisté! Sumatra nemá ŽÁDNÝ záchranný systém pro slony a je na čase ho začít budovat. Nevím jak vy, ale my do toho pomalu ale jistě směřujeme, minimálně jako iniciátoři.

Historie ukazuje, že žádné velké změny nepřicházejí okamžitě, ale vyžadují velkou vytrvalost, odvahu a podporu veřejnosti. První dvě vlastnosti nám nechybí a ta třetí podmínka je na vás.

Rozhodně to, o co se pokoušíme není zbytečné, jen to spíše otevírá bolavá místa ochrany přírody, která se odehrává především na papíře a na konferencích, v plamenných projevech úředníků, ale skutek utek. Hlavním nepřítelem ochrany životního prostředí a zvířat je ekonomicky laděná společnost, lidská hloupost a chamtivost, či strach o korýtko zkorumpovaných úředníků a ekonomická lobby ve vládních úřadech.

Operace Sloni pokračuje, jen nyní nevíme, co bude zítra, ale i tak to nevzdáváme.

Pokud nás zastaví a znemožní konat, tedy nám státní ochrana ochrana přírody ZAKÁŽE slony zachránit s rozumným rozpočtem a logickým postupem, tak vám budeme postupně vracet vaše příspěvky, které zůstaly ještě na účtu, nebo mohou být použity na další proti-pytlácké akce, ale to se teprve uvidí.

Přiznám se, že si nepřipadám jako idiot, ale jako zrazený člověk největším přítelem, poněvadž bych nikdy neřekl, jak systémová ochrana přírody skutečně nefunguje.

Čekám na další zprávy Zbyňka Hrábka z jednání v Banda Aceh… čekejte s námi a držte palce, aby se někomu důležitému rozsvítilo!