Po dlouhé odmlce si troufáme opět informovat lidi o Operaci sloni u Subulusalam. Šéf BKSDA, který celou akci doslova zastavil a odjel údajně na nějakou konferenci do Německa se již vrátil a začaly se dít věci. Indonéský velvyslanec z Prahy skutečně předal v Jakartě náš apel na urychlení celé záchranné mise, ale naprosto se to minulo účinkem. Šéf BKSDA pan Sapto dostal z Jakarty dopis a vyhodnotil to po svém, tedy naprosto arogantně. Poslal Zbyňovi tento dopis přes WhatsApp a k tomu přidal znamínko palce dolů. Zbyněk se ho ptal co to má znamenat, na což pan Sapto zareagoval vyřazením našeho týmu Tygřího komanda z Operace sloni, včetně našich kolegů z Acehu ze Save Aceh Nature. Celou tuto událost jsme oznámili novinářům, kteří na této události pracují a uvidíme co bude dále. Rozhodně neskládáme zbraně, poněvadž pan Sapto se ještě nechal slyšet, že nám znemožní získání licence na Operaci Bangkaru, ale vzhledem k faktu, že je licenci již podepsaná v Jakartě, tak těžko říci, zda by to dokázal nebo jen tak kope a straší. Naším dalším krokem je opětovné oznámení vývoje událostí na Sumatře na indonéské velvyslanectví v Praze a poté snad klapne setkání s indonéskou ministryní životního prostředí na začátku prosince v Praze, jak nám pan velvyslanec přislíbil. Jak sami vidíte, tak je ochrana přírody dost velký boj, akorát našimi nepřáteli nejsou jen pytláci a obchodníci se zvířaty, ale též někteří lidé přímo z ochrany přírody, což je velmi smutné zjištění. Zvláštní je, že ostatní nevládní organizace zapojené do Operace sloni stáhly ocas mezi nohy a jednají s BKSDA, tedy spíše s panem Saptem o nesmyslném plánu vybudování příkopů na úrovni “čínské zdi” a o rozmístění el. ohradníků podél hranic státních rezervací, což je naprostý a mimořádně nákladný nesmysl, který nemůže fungovat, ale bude stát obrovské peníze. Kdo to zaplatí nemáme tušení. Škoda, že do roka a do dne nebude el. ohradník fungovat a za dvě období dešťů se příkopy sesunou a zvířata je stejně opět překonají, ale pak budou mít problém s návratem. Prostě logika nade vše.

Jinak slonice Subu opět páchala škody a děsila svým nevybíravým chováním vesničany žijící v palmových plantážích. Jeden z vesničanů páchal demonstrativně sebevraždů, psalo se o tom v médiích, ale ani to nemělo na rozhodování pana Sapta žádný účinek. Osobně za tím vidím jen bezbřehou aroganci člověka, který má funkci a razítko a není ochoten jednat ve prospěch věci jen proto, že to nevymyslel on sám a je do toho tlačen jinými subjekty. Uvidíme, zda vesničané slonici ublíží, či nikoliv, ale pokud ano, tak půjdeme po Saptovi až do jeho odstoupení.

Velmi důležitou událostí je pro nás přijetí do IRF, na které stále čekáme a údajně se máme dozvědět více do konce listopadu. Pokud se to podaří, tak nám to usnadní mnohá jednání. Zatím však proti našemu členství vystoupil jeden z lidí z vedení IRF Asia, který však zároveň pracuje pro WWF a ti nám nechtějí dát do rukou účinnější nástroj v podobě členství ve světové organizaci IRF. Mám však informace, že tento člověk sedící jedním zadkem na dvou židlích nebude pro IRF pracovat, což je dobrá zpráva. Snad se nám v budoucnu ve spolupráci s IRF podaří udělat pro slonici Subu, či další slony více, než doposud. Mohu vás však ujistit, že jsme to rozhodně nevzdali. O dalším průběhu vás budeme informovat, hned jak budou nové zprávy.

Jinak musím smeknout přes prací kluků z Tygřího komanda, kteří odvedli úžasný výkon, který nebyl korunován záchranou slonice, ale to rozhodně nebyla jejich vina. Finanční prostředky vynaložené na akci činnili 120 000 Kč (akce, ubytování, pronájem vozidel, výplaty, jídlo …) a 80 000 Kč je stále připravených pro záchranu slonice (přeprava). Pokud k tomu nedojde, budou tyto peníze využity na další mise na ochranu ohrožených druhů zvířat vedených spolkem Prales dětem.