PŘÁTELÉ, KRÁSNÝ SILVESTR 2017 A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2018

Nezbývá mi než rekapitulovat 2017

 • podařilo skvěle rozjet monitorovací program Oko tygra
 • dokázali jsme rozjet stabilní financování Tygřího komanda
 • zmonitorovali jsme další tygry a dokonce slony sumaterské
 • postavili jsme pralesní tábor 3 v Sekelamu
 • otevřeli jsme dobrovolnický kemp Blue Life na ostrově Sikandang
 • zahájili jsme čištění želvích kladišť na ostrově Bangkaru
 • položili jsme základní kámen k ochraně ostrova Bangkaru a vzniku proti-pytlácké hlídky Želví komando
 • položili jsme základní kámen k ochraně krokodýlů mořských v deltě řeky Singkil…

Dalo by se říci, že byl rok 2017 mimořádně úspěšný a to i přes fakt, že byl velmi dramatický na mezilidské a společenské vztahy, ale snad jsme to ustáli bez významnějších ztrát (kromě letošních voleb). Mnoho lidí se k projektu přidalo, někteří jednotlivci odpadli, to je realita.

 

Některé momenty a aktivity se také nedaří podle představ:

 • ne všichni dobrovolníci si na dobrovolňáku splnili své představy a několik nespokojených dokonce předčasně a nepochopitelně opustilo tábor
 •  zakoupený člun s motorem na Blue Life technicky zlobí a původní majitel nám prodal člun i motor ve špatném stavu, což se podařilo odhalit až později (nutné opravy)
 • pronajatá velká loď stále stojí po velké povodni na pláži u Singkilu a čeká se na co nejvyšší vodu, aby jsme ji dostali zpět na moře
 • nedaří se nám financovat provoz spolku Prales dětem v ČR, tedy provoz kanceláře a jejího zaměstnance a to i přes fakt, že lidé skvěle podporují aktivity na Sumatře (vyřeší to nový druh členství)
 • časopis Green Life je stále ztrátový a potřebujeme větší množství předplatitelů, poněvadž pokud se situace nezlepší, tak přejdeme z tištěné podoby do podoby elektronické od 2019. Rádi bychom zachovali tištěný časopis na recyklovaném papíře, ale to záleží na množství předplatitelů v příštím roce.

 

Co hodláme zlepšit v roce 2018?

Bude to především akčnější dobrovolnický program. V průběhu posledních několika let se z toho začala stávat taková pralesní dovča, kde se skvěle jedlo, hodně mluvilo, konfort života v divočině se oproti minulým letům navyšoval a někteří lidé si spletli dobrovolnický program s levnější formou aktivní dovolené. Byla to především naše chyba, poněvadž jsme to umožnili a vlastně i takto nastavili. Od 2018 to bude jiné, lepší a aktivnější:

 • v táborech se bude v menších skupinách
 • budou 3 kempy a v každém jeden superdobrovolník
 • bude jasná proti-pytlácká koncepce, jakási hraniční služba na hranici národního parku s pravidelným monitorováním, v němž budou zapojeni dobrovolníci
 • do vaření v kempech budou zapojeni všichni účastníci dobrovolnických programů a kdo vařit neumí, tak se to s radostí naučí
 • opět se bude v rámci dobrovolnických programů hubnout a nabírat na fyzické kondici, nikoli přibírat na váze (to považuji za naši největší ostudu)
 • dobrovolnický program Green & Blue dostane svůj důležitý pralesní a oceánský řád.

 

Velké očekávání 2018 na Slovensku! Green Life míří chránit velké šelmy i do evropských lesů… těšte se!

Od jara 2018 začínáme s postupným budováním dobrovolnického ochranářského soběstačného centra na Slovensku v Kremnických vrších. Již je získán pozemek, kde bude vystavěn hliněno – slaměný dům a několik indiánských týpíček. Naším cílem bude ukázat lidem cestu k soběstačnosti a ochraně evropské přírody. Bude zde rozjet monitorovací program s cílem potvrdit život ohrožených druhů zvířat s apelací na slovenské úřady o zřízení CHKO v Kremnických vrších a omezení trofejových lovů v této unikátní přírodní oblasti, v níž žijí medvědi, rysy, vlci, či kočky divoké… Budou zde otevřeny dobrovolnické programy pro rodiny s dětmi, pro všechny ty, kteří se nemohou dostat na Sumatru, ale přitom se chtějí podílet na ochraně divoké přírody bez zbytečných kompromisů. Lidé se zde budou zbavovat předsudků a systémových strachů z divočiny a zvířat.

Velkou událostí 2017 bylo naše pozvání na 4. konferenci International Ranger Federation v květnu Litoměřicích, kde jsme představili náš program na Sumatře a dostali nabídku členství v této světové organizaci, které podporuje proti-pytlácké aktivity v 50ti členských zemích světa. S velkou pravděpodobností se v roce 2018 staneme jejich členy a pokusíme se rozjet světový monitorovací program Strážce divočiny, kterého budete moci být plnohodnotnou součástí i vy, tedy jednotlivci, školy, firmy a především také rodiny.

No a na závěr velký dík všem našim partnerským školám projektu Nejbohatší ekosystémy planety Země (NEPZ), který má cca 80 partnerských škol a již pracuje ve třech lektorských týmech, z toho dva v ČR a jeden na Slovensku. Od nového školního roku hodláme rozjet ofenzívu na české školství a vyslat do škol až 7 týmů, které budou šířit myšlenku ochrany divočiny se zapojením mladé generace.

 

Nezbývá než vám všem poděkovat za spolupráci a vyslovit jedno velké přání:

Přátelé!!! V roce 2017 se povedlo rozjet pravidelné financování Tygřího komanda s těmi 85 Kč měsíčně a to je úžasné. Jede v tom cca 400 přispěvatelů!!! Od roku 2018 bychom chtěli nabídnout lidem možnost podporovat taktéž Želví komando, tedy 100 kč měsíčně na transparentní účet Zachraň želvu. Kdo z vás, kteří v tom jedete s námi, zkuste zvážit 185 kč měsíčně na proti-pytlácké aktivity, z toho 100 Kč na želvy a 85 kč na tygry… Předtavte si, že by nás bylo 1 000 členů!

V průběhu ledna 2018 vám budu chtít představit novou vizi, která by nás měla více propojit a sjednotit. Bude to vize reálného členství s ročním čleským poplatkem, který bude zahrnovat právě podporu protipytláckých hlídek a podporu provozu cenrály v ČR, aby mohla šlapat propagace a mohli jsme reálně šířit myšlenky etické ekologické společnosti, která by měla vzniknout na základě společenské potřeby této neetické doby.

Přeji vám všem krásný Nový rok 2018 a budu se s vámi těšit na nové úžasné cesty za splněním snu o zdravé lidské společnosti, jejíž cílem je zachování krásy Země, cesta přirozenosti a přirozené duchovní i fyzické síly, která nakonec přehluší křik chamtivců, zastíní zrůdnost paragrafů a rozsvítí pochodeň na cestě čestným, schopným, spravedlivým, pracovitým a nechamtivým, kteří chápou, že bez přírody nemůžeme přežít a že zvířata jsou rovnocenné bytosti.