V průběhu léta 2016 jsme se opět posunuli s hranicemi rezervace Green Life. Díky lidem, kteří stále přispívají na záchranu pralesa, se daří rezervaci rozšiřovat a to zcela nečekaným tempem a dokonce i směrem.

V srpnu 2016 jsme se přehoupli přes hřeben mezi rezervací GL1 a řekou Berkail a zaplatili první splátku 15 milionů Rp. Tím jsme získali právo na ostrahu dalších 7.5 hektaru, kde je několik mimořádně zajímavých bažinek a pramenišť potoků.

 

Je to rozsáhlé území s velmi hodnotným sekundárním pralesem, kde žijí divoká zvířata, včetně objevujících se orangutanů. Toto území celou rezervaci významně posunulo do další dimenze, tedy blíže k řece Berkail.

To znamená, že rezervace Green Life I má 67.5 ha a s dalšími 7 ha z GL2 je to celkově 74.5 ha území, kde je prioritou život divokých zvířat.

Na začátku září 2016 jsme řešili další průnik v ochraně území na hranicích s NPGL. Tentokrát jsme opustili území mezi řekami Berkail a Sembelang, abychom se vydali rovnou přes pralesní masív do údolí řeky Sekelam, v němž stále žijí a migrují divocí sloni sumaterští. Posledních cca 1.500 jedinců v divočině a v Sekelamu jich žije údajně 7, ale to nemáme věrohodně potvrzené.

Navíc tito sloni pravděpodobně migrují přes kopce k řekám Berkail, Mardikan, Landak a Bohorok a zase zpět, ale opět bez potvrzení. V těchto dnech došlo k zaplacení zálohy 60 milionů Rp.

Původní majitel opustí pozemky až k únoru 2017 a pak již je to totálně vytvořená hradba pro pytláky. V roce 2017 by tam měl být vystavěn tábor GL3 a jedna až dvě strážní věže.

Též plánujeme spolupráci na ostraze s indonéskou mládežnickou organizací Kompab a věříme, že je to velice rozumné, poněvadž pytláci rozhodně nepůjdou do konfliktu s indonéskou muslimskou mládeží, poněvadž to by si slušně nakáleli do vlastního klína. Další splátky za pozemky budou následovat vždy v lednu 2017, červnu, lednu a červnu 2018.

Údolí Sekelam je nesmírně důležité pro ochranu NPGL, poněvadž tudy proniká větší množství pytláků a dokonce i ilegálních dřevorubců do národního parku. Rezervací Green Life, která zde bude mít nyní prvních 11 ha a v budoucnu si brousíme zuby na dalších 8 ha na druhé straně řeky, a pak až možná na 100 ha, ale to je hudba budoucnosti.

Cílem záchrany Sloního údolí je návrat slonů do této oblasti. Hodláme lidem dokázat, že sloni nepotřebují ani safari, ani záchranné stanice, ale prostor, který jim lidé zajistí vrácením jejích prastarých teritorií. Oni je pak zabydlí sami a my můžeme být u toho!

Tedy aktuální stav rezervace je 85.5 hektarů území GREEN LIFE!!!!!!

Během dvou let musíme za rozplacené pozemky doplatit cca milion korun. Snažíme se ukázat lidem, že život zvířat a deštný prales je vyšší hodnotou, než-li potištěné papírky s názvem peníze. Buďte s námi, zvířata si to zaslouží!