Když se nám 17. listopadu 2014 objevila na fotopasti sumaterská tygřice, tak jsme byli nadšením bez sebe. Poté se nám ukázala s tygřím samcem. 27. února 2015 se objevil jako duch ohromný tygří samec, tentokrát přímo nad rezervací Green Life, jen asi 10 minut od tábora GL2. Dne 4. října 2015 fotopast zachytila stejnou sumaterskou tygřici jen 5 minut od tábora. Během 4 dní se nám tam ukázala 4x a na závěr, dne 8. října 2016, přivedla svá dvě tygřata, kterým nebyl ještě ani rok. Tyto neuvěřitelné události na projektu Green Life odstartovaly vznik proti-pytlácké hlídky TYGŘÍ KOMANDO, které zaměstnává 4 Indonésany a jednoho Čecha. Tygří komando zahájilo svoji činnost na přímou ochranu tygrů sumaterských od února 2016 a jejich hlavní kanceláří je Tygří dům a terénní pracoviště v rezervaci Green Life, kterou mají za úkol střežit před pytláky a nežádoucími vstupy lidí.

 

HLAVNÍ NÁPLŇ TYGŘÍHO KOMANDA PŘED LICENCÍ

Ostraha a ochrana rezervace Green Life

  • Údržba hlavních stezek, táborů a vnějších hranic rezervace Green Life
  • Ostraha hranic NPGL mezi řekami Berkail a Sekelam
  • Ničení pytláckých pastí a narušování pytláckých aktivit v NP Gunung Leuser (NPGL)
  • Šíření informací o ochraně tygrů a nebezpeční pytláctví v domorodých vesnicích

NÁVRAT TYGRŮ

V únoru na 5ti denní proti-pytlácké hlídce v NPGL byly nalezeny 2x velké stopy tygra, který se pohyboval po hřebenech nad rezervací Green Life a v řekách a mezi řekami Berkail a Sekelam. Zda šlo o jedno, či dvě zvířata se nepodařilo ztotožnit.

Na konci března nalezlo Tygří komando uloveného hulmana (opice) s ukousnutou hlavou, který byl zahrabán v listí. Uloven a uschován byl tygrem! Místo tohoto nálezu bylo mezi rezervací Green Life a řekou Berkail.

Dne 5. dubna 2016 Tygří komando během své hlídkové činnosti nalezlo čerstvé stopy tygřice s již odrostlými tygřaty nad řekou Sembelang nad rezervací Green Life v NPGL.

LICENCE NA 2 ROKY

Dne 9. dubna 2016 jsme se dozvěděli, že máme reálnou šanci získat smlouvu s hlavním vedením Správy NPGL v Medanu, která by nás opravňovala střežit národní park a účastnit se proti-pytláckých akcí po celém území NPGL. Navíc nám bude umožněno rozmisťovat jakýkoli počet fotopastí a to po celém území NPGL. Tímto se zapojíme do cíleného monitorování zvířat a pytláků v NPGL. Budeme moci organizovat své vlastní nezávislé proti-pytlácké aktivity, střežit NPGL a žádat o součinnost s NPGL. Kdykoli a kdekoli!

VIRTUÁLNÍ ČESKÉ TYGŘÍ KOMANDO

Všechny výše uváděné události zcela mění charakter naší činnosti na Sumatře a dává nám možnost být přímými a aktivními články potlačování pytláckých aktivit. Je to doslova vyhlášení války pytláckým aktivitám, kdy NPGL sjednocuje všechny aktivní neziskovky ke společnému boji proti ilegálnímu kácení, či pytláctví v NPGL na Severní Sumatře i v Acehu. Tohle je naprosto převratná událost ve snaze o ochranu národního parku Gunung Leuser na Sumatře. Tímto dáváme vzniknout v České republice VIRTUÁLNÍMU ČESKÉMU TYGŘÍMU KOMANDU, které bude financovat TYGŘÍ KOMANDO na Sumatře a bude podporovat minimálně 2 letý proti-pytlácký boj a aktivní ochranu tygrů, slonů, orangutanů sumaterských a všech nádherných zvířat, tam žijících.

OCHRÁNCE TYGRŮ

Ochráncem tygrů se může stát každá lidská i zvířecí bytost, člověk dospělý i dítě, pes, kočka, prostě všechny žijící bytosti, které se rozhodnou, nebo jim jejich rodič (u dětí), či majitel (u zvířat) umožní podporovat Tygří komando v akci. Každý ochránce tygrů získá PRESTIŽNÍ CERTIFIKÁT – OCHRÁNCE TYGRŮ, vždy na jeden kalendářní rok. Roční příspěvek činí 1.000 Kč a je veden jako sponzorský dar, který lze dát i do odpočtu z daní. Každý člen bude mít přístupové heslo a bude si moci stahovat fotografie z fotopastí a hlídkových akcí na internetu v plném rozlišení.

OKO PRALESA

Důležitým pomocníkem proti-pytlácké hlídky TYGŘÍ KOMANDO jsou fotopasti. Každý sponzor fotopasti (6.000 Kč), bude získávat 2x ročně DVD se záběry z fotopastí, která budou umístěny v rámci proti-pytláckých a monitorovacích akcí v NPGL v letech 2016 – 2018.

TÍMTO BYCH CHTĚL VYZVAT VŠECHNY OTEVŘENÉ DUŠE SE ZÁJMEM O SPOLUPRÁCI NA OCHRANĚ TÉ NEJCENNĚJŠÍ DIVOKÉ PŘÍRODY NA ZEMI, ABY SE PŘIPOJILI A STALI SE ČLENY V.I.P. TÝMU VIRTUÁLNÍHO ČESKÉHO TYGŘÍHO KOMANDA! STAŇTE SE OCHRÁNCI TYGRŮ!