V minulých časech jsme se striktně bránili spolupráci s indonéskými školami ve smyslu, že bychom jim měli otevřít cestu do rezervace Green Life. Přece jen jejich hlučnost a strach ze zvířat by mohl být velmi rušivý. Nyní se situace maličko mění a i tento stav podléhá vývoji. Ali Rusli několikrát navštívil univerzity v Binjai a zároveň jsme jednali o možné spolupráci se studentskou organizací na ochranu přírody Kompab.

Ve dnech 2.-4. září 2016 jsme otevřeli bránu Tygřího domu pro 25 studentů, kteří se ukázali jako velmi dobře zorganizovaná mládežnická organizace. Na náš vkus až hodně vojensky laděná, včetně perfektně zvládnutých pořadových cvičení, či hlášení. Jenže realita je taková, že ono spolupracovat na potlačování pytláctví kázeň a disciplínu vyžaduje.

Z pátku na sobotu spali studenti ve stanech kousek od Tygřího domu, v sobotu jsme jim umožnili využít našeho zázemí. V tento den jsme s nimi společně uklidili celou vesnici Batu Katak, kde se místní průvodci prezentují jako velcí borci, kteří chápou, že odpadky nepatří do řeky a přírody, jenže končí zase u keců a skutek utek.

Tedy 25 studentů + naši dobrovolníci ukázali vesnici příklad, který však následoval pouze jeden člověk, průvodce Joe. Zbytek měl jinou práci. Škoda, ale chce to trpělivost.

V neděli zástupci organizace Kompab navštívili rezervaci Green Life a byli uvytržení. Dohodli jsme spolupráci a už se nám začíná rodit v hlavě myšlenka, jak je využít na 100%.

V okamžiku vykoupení pozemků v Sekelamu se jim pokusíme připravit zázemí, aby o víkendech tyto pozemky střežili oni, tedy mládežnická organizace. Nevěřím, že by si pytláci, či lokálové troufli cokoli proti studentům, poněvadž to by si totálně podřízli větev a dostali pořádnou nakládačku od policie a armády. Ještě k tomu když jde o národní, doslova nacionalisticky laděnou indonéskou mládež pochodující s indonéskými vlajkami. Tady vidím reálnou a nenásilnou energii, které je třeba využít k ochraně hranic NPGL. Navíc z této první společné akce vznikl i novinový článek, který opět zviditelnil naši reálnou ochranářskou činnost, která by mohla spolupracovat s indonéskou univerzitní mládeží. Myslím, že by to mohlo fungovat….