Spolek Prales dětem, jakožto člen International Ranger Federation podpořil v roce 2019 konání World Ranger Day hned na dvou místech na Sumatře, kde se odehrávají naše proti-pytlácké aktivity v podání Tygřího komanda v ekosystému Leuser a rezervaci Green Life, zatímco druhá hlídka Blue Patrol operuje na ostrově Bangkaru v souostroví Pulau Banyak v Indickém oceánu. Jedni monitorují a chrání tygry, slony a orangutany, zatímco druzí střeží mořské želvy karety obrovské, pravé a kožatky velké. Strážci stojí proti pytláctví přímo v terénu, zatímco vy je dokážete podporovat na dálku.

Za posledních 10 let od roku 2009 do roku 2019 zahynulo ve službě 1 038 rangerů, o kterých se v novinách většinou moc nepsalo a v těch našich už vůbec ne. Jak je to možné? Tito lidé nasazují své krky a umírají ve službě na ochranu přírody a v boji za přežití kriticky ohrožených druhů zvířat, která jsou vražděna pytláky. Tito lidé zasluhují respekt a úctu za svoji životní cestu a poslání.

World Ranger Day – Batu Katak

Dne 31. 7. se uskutečnil Světový den strážců v Tygřím domě u Batu Katak na Sumatře, kde operuje naše protipytlácká hlídka Tygří komando. Našimi spolupracovníky je indonéská organizace YHUA v čele s panem Ariesem Sutriantem. Tato protipytlácká a monitorovací hlídka operuje již od roku 2016 a ve spolupráci s NP Gunung Leuser od 2017.

 

World Ranger Day – Bangkaru

Dne 28. 7. se uskutečnil Světový den strážců na ostrově Bangkaru na strážní stanici protipytlácké hlídky Blue Patrol, která zde od července 2019 stráží želví kladiště a pobřežní vody ve spolupráci s rangery BKSDA. Této ceremonie se zúčastnili také dobrovolníci programu Green & Blue, kteří zde pomáhali při rekonstrukci strážní stanice a čistí želví pláže od naplavených plastových odpadků a jiných nečistot.

 

World Ranger Day – Slovensko

Dne 27. 7. se vedení spolku Prales dětem (členů IRF) účastnilo Světového dne strážců na Slovensku na pozvání slovenských kolegů z Federace strážců chráněných území Slovenska v čele s Danem Hartanským a Marianem Zvěřinou. Na vrcholu kopce Inovec proběhla pieta se vzpomínkou u dřevěného kříže, na němž byla umístěna cedulka se jmény zesnulých strážců.

 

Jak může vidět, nebereme tento den na lehkou váhu, poněvadž zesnulí rangeři jsou hrdinové, kteří položili své životy na oltář ochrany přírody a ohrožených druhů zvířat ve světových národních parcích a rezervacích. Tito lidé byli zastřeleni při boji s pytláky, někteří byli brutálně zavražděni, další zemřeli při autonehodách, nebo po nešťastném napadení divokým zvířetem. Byli i tací, kterým ve službě selhalo srdce. Všichni tito lidé byli v tento den vzpomenuti a byl jim vyjádřen hluboký respekt a úcta za jejich životy, které během vteřin vyprchali z toho světa, který zatím není nakloněn strážcům divočiny a jejich mimořádně důležité a odpovědné práci pro tento zmatený lidský svět, jenž zatím přírodu nevnímá tak, jak si opravdu zaslouží. Čest jejich památce! S úctou všem nezkorumpovaným rangerům a s láskou všem zvířatům, které tito odvážní muži a ženy chrání před lidskou chamtivostí a zlobou.