Dne 8. 12. 2018 jsme se vydali vstříc světovému klimatickému pochodu do polských Katowic. Měli jsme unikátní možnost sdělit svůj osobní postoj systémovým úřadům a politikům, včetně světových vlád, které dnes a denně popírají klimatické změny způsobené lidstvem a očerňují každého, kdo takto veřejně hovoří a píše.

V počtu 41 osob blízkých spolku Prales dětem jsme cestovali z Prahy přes Brno do Katowic. Již v Praze se o náš autobus zajímala tajná policie, další zásah jsme dostali při kontrole na česko-polských hranicích, kde nás celníci bezdůvodně zdrželi minimálně 2 hodiny a zamezili nám včasný příjezd do Katowic. Jednomu z našich pasažérům, novináři Antoniovi z Mozambiku, byl dokonce zamezen vstup do Polska. Nakonec jsme dorazili do Katowic v půlce pochodu a připojili se k průvodu u kongresového centra COP24, v němž jednalo o budoucnosti lidstva zástupci 190 států světa. Zde jsme se vrátili do totalitních dob, kdy nebyl lidem umožněn svobodný prostor k vyjádření osobního postoje v věci veřejné.

Bylo zde asi 5 000 demonstrantů a minimálně dvojnásobek policistů v chráničích, obrněných speciální výstrojí, k tomu štíty, helmy, slzáky, hasící přístroje, koně, vodní děla a stovky tajných policistů roztroušených v davu lidí. Samotná demonstrace byla velmi vystrašená a lidé cítili obrovský tlak ozbrojených vládních sil.

Nemohli jsme jinak a konverzovali s policisty o tom, koho před námi “chrání” a o co nám jde. Jenže policisté se vyhýbali pohledy a v jejich očích byla vidět manipulace a demagogie systému, který z nás učinil v očích policistů nebezpečné ekoteroristy. Nakonec před 16 hodinou došlo k vyhlášení rozchodu demonstrace, aby se předešlo útoku policistů na mírový pochod. Policisté se začali formovat a připravovat se na zásah, celým městem zněly sirény a blížily se stovky policejních aut, která dotvářela atmosféru výjimečného stavu. Zatímco se v kongresovém centru rokovalo, tak okolní ulice ovládly policejní jednotky. Demonstranti opouštěli mírový pochod a všem bylo jasné, že dnes klimatická spravedlnost, o kterou zde bylo žádáno, prohrála. Největší prohrou nás všech však byl malý počet lidí, kteří do Katowic dorazili, aby projevili svůj postoj k Zemi. Většina lidí se místo do Katowic vydala do obchodních center a tím pohřbila světovou snahu o zastavení klimatických změn. Lidé ukázali, že je životní prostředí a ochrana přírody prostě nezajímá. Možná také měli strach z konfrontace s policejními jednotkami, ale kdo ví, proč bylo v Katowicích pouhých 5 000 demonstrantů. Co bude následovat uvidíme v následujících letech. Díky všem, kteří tam s námi byli a výzva všem, kteří nemohli: “Příště pojeďte s námi!”