Máme začátek roku 2015 a vracíme se po několika měsících do česko-indonéské rezervace Green Life na Sumatře. Plni očekávání jsme dorazili do rezervace a naším prvním zájmem byli samozřejmě tygři, kteří se objevili na fotopastech. Ze záběrů z fotopastí se dalo vyčíst, že se v okolí rezervace Green Life pohybuje 3 – 5 tygrů sumatránských, konkrétně 1 tygr samec a 1-2 tygřice s tygřaty. Každá samice má jedno tygře různého věku.

Vzhledem k tomuto úžasnému zjištění je nyní velmi důležité:

  • maximální úsilí Tygřích dobrovolnických hlídek v pátrání po pytláckých pastech a jejich ničení;
  •  zvýšená aktivní činnost protipytláckých hlídek Green Patrol;
  • rozmístění fotopastí do oblastí, kde byl tygr již zaznamenán;
  • nalezení řešení kompenzace škod způsobených tygrem člověku na domácím zvířectvu – zjišťujeme zda indonéská vláda takové prokazatelné škody kompenzuje a pokud ne, tak bude třeba zřídit Tygří mezinárodní fond, který bude takové škody místním lidem hradit. Tím se omezí nesmyslné zabíjení a nenávist vůči tygrům. Pokud taková kompenzace v Indonésii existuje, tak pomůžeme místním lidem s řešením byrokratického procesu;
  • osvěta v místních vesnicích o soužití s tygry – tygr nezabije krávu, či buvola u vesnice, ale místní zemědělci nechávají dobytek přivázaný v kaučukových plantážích i několik kilometrů za vesnicí v blízkosti hranic národního parku. Zde pak čas od času vzniká problém s tygry, který lze řešit osvětou;
  • získat dostatečné finanční prostředky na zahájení výstavby Tygřího domu – 1. environmentální školy s výukou angličtiny, ochrany deštného pralesa a ohrožených druhů zvířat. Speciální zaměření je na tygry sumaterské. V současné době je na transparentním účtu Tygří dům 86.000 Kč a k zahájení výstavby potřebujeme získat dalších 114.000 Kč. Zahájení výstavby je plánováno na duben 2015 (základová deska, zdi a zastřešení) a dokončení předpokládáme na konci srpna, maximálně do konce roku 2015. Celkový rozpočet činí 500.000 Kč.

Zapojme se společně do ochrany tygra sumatránského a deštného pralesa s projektem Green Life a ukažme světu, že i obyčejní lidé dokáží neobyčejné skutky ve prospěch světového přírodního dědictví deštných pralesů a kriticky ohrožených druhů zvířat. Systémová ochrana přírody selhává na základě nezájmu široké veřejnosti a kompromisů s mýtem udržitelného rozvoje, který je však neudržitelný. Snažíme se najít novou cestu, cestu soukromého vlastnictví přírody nezávisle na státu, cestu osobního příkladu a cestu kolektivního myšlení a aktivní spolupráce maximálního množství vnímavých a odpovědných lidí.