S vyslovením sousloví Tygří komando mně běhá mráz po zádech. Není to strachem, ale naopak nadějí. Od února 2016 zaměstnáváme 4 Indonésany:
Aril, Surya, Jusli a Sadikin, kteří společně se Zbyňkem Hrábkem pravidelně střeží a udržují rezervaci Green Life, narušují pytláckou činnost v NPGL, monitorují zvířata za pomocí fotopastí a konají informační patroly po místních vesnicích v okresu Bohorok, kde šíří myšlenku ochrany tygrů a povědomí o tom, že pytláctví je zločin. Nemají to jednoduché a mnoho místních to necháme.
Když se zaměříme na ostrahu rezervace, tak zde to funguje skvěle. Proti-pytlácké hlídky v NPGL už jsou těžší. Náročný terén, fyzické vyčerpání, pátrání po pytlácích, proměnlivé a někdy i nebezpečné počasí. To vše stále bez licence o spolupráci s NPGL v Medanu, která nepochopitelně vázne. I přesto kluci makají, pátrají po nastražených pastech, brodí divoké řeky, rozmisťují fotopasti v ekosystému Leuser, či hledají známky existence tygrů, abychom věděli, kde je chránit před pytláky. Info patroly jsou hodně o komunikaci, což se kluci stále ještě učí, ale snaha je hmatatelná. Důležité je, že si své práce velice váží! Navíc mají skvělé vybavení, které nám dodala firma ARMED STORE s.r.o.  s výrazným sponzorským příspěvkem.

 

Jediné z čeho mám obavu, je fakt, že se nám to nedaří úplně ideálně ufinancovat a přitom jsme si mysleli, že to bude hračka. Pouhých 300 podporovatelů hlídky po 85 kč měsíčně zajistí čtveřici Indonésanů skvělou a záslužnou práci, ale zatím nás 300 není. Pokusíme se tuto bariéru prolomit během podzimu 2016. Opět budeme hledat firmy, které budou ochotny zajistit provoz hlídky na celý měsíc, což činí pro firmu pouhých 20.000 Kč.

Aktuálně opustil Tygří komando jeden člen, nadějný 23 letý chlap, který se rozhodl pro život v otřesném městě Medan, poněvadž tam žije jeho přítelkyně. Pochopitelné, ale je to škoda. Tedy naše hlídka je nyní 3 členná + Zbyněk Hrábek a její řady musí doplnit na výpravách do nitra NP Gunung Leuser Ali Rusli. Nehodláme nyní rozšiřovat o nové členy. Tento úkon počká až na náš návrat do Indonésie v lednu 2017. Už nyní se nám honí v hlavě nová koncepce hlídky, ale to ještě ukáže čas.

Vzkaz od Jusliho:  
dopis napsal a nechal přeložit googlem, a poté nám jej v češtině poslal….
“Omlouvám se lidem českým, který dal podporu příkazu týmu tygr Nyní bylo devět měsíců, že jsem jedním z členů týmu tygří komanda byli ze silného týmu je ve skutečnosti jsem opravdu rád tuto práci a rád, že se v tomto týmu vidím krásu přírody je velmi pozoruhodné a také pochopit význam zachování lesa, já to všechno chybí opakuji ještě jednou omluvit vám všem za mé rozhodnutí Opustit tým před Milána a zbinyek říkám velký dík, které byly mě naučil a vychovávat mě. ,thanks fof all milan i will miss you”
A co je vlastně naším cílem Tygřího komanda? V roce 2017 stabilizovat hlídku a pokusit se ji rozšířit o 2 lidi, abychom dokázali vytvořit strážní stanoviště v Tygřím domě, kde by vznikla kontrola motorek v nočních hodinách, poněvadž jsme odhalili několik průjezdů pytláků s dlouhou puškou. Máme je i na fotopasti a budeme o tom jednat se starostou,  policií, armádou a NPGL. Uvidíme, co z nich vypadne. Též čekáme na udělení licence, ale i kdyby to ze záhadného důvody neklaplo, tak máme plán, jak pokračovat dále a efektivně i bez toho. Bez obav, nás jen tak nezastaví!
Tedy pokud vás to zajímá a máte zájem podpořit Tygří komando, tak se toho nebojte. Myslím, že za těch 85 kč měsíčně, na stálý bankovní příkaz to stojí, ne?
x

TYGŘÍ HLÍDKU MŮŽETE PODPOŘIT ZDE:

Transparentní účet u Fio banky: 2600885307/2010

IBAN: CZ8820100000002600885307     SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX