Naše monitorování ohrožených druhů zvířat ekosystému Leuser pokračovalo i v měsících květen až červenec 2018 a nutno říci, že úspěšně. K hlavním úspěchům patřily další záběry sumaterských tygrů, kteří se nám objevili na třech fotopastech.

K unikátním záběrům patří medvědi malajští, kteří se otírají o kmen a tím značkují svůj teritoriální strom.

Největší radost jsme však měli ze záběru kočky Temincki, tedy Asian Golden Cat, která připomíná spíše malou pumu. Je to vůbec první záběr této kočkovité šelmy za celý monitorovací program.

Nelze nezmínit další monitoring slonů, tentokrát v černobílé verzi, kdy samec slona doslova přišel na obhlídku fotopasti.

K samozřejmostem monitorovacího programu patří divoká prasata, muntžakové, či jeleni sambaři, opičáci makakové a hulmani ebenoví.

Nedílnou součástí naší práce je též rozkrývání pytláckých aktivit a podpora zadržování a odsouzení pytláků. Takto se nám v podařilo rozkrýt další pytláckou skupinu “ptáčkařů” a též ozbrojenou pytláckou skupinu v nitru národního parku Gunung Leuser.

Monitorovací program za pomocí fotopastí děláme již 3. rokem a máme skutečně mimořádnou databanku fauny ekosystému Leuser. Pokud byste se zeptali, která zvířata nám stále ještě unikají, tak je to především levhart Diardův, tapír a samozřejmě nejkritičtěji ohrožený nosorožec sumaterský. Máme před sebou minimálně ještě 2 roky monitorovacího programu pod záštitou vládní licence Smart Patrol, tak pevně věříme, že jednoho dne bude náš video materiál pro vznik mezinárodního vzdělávacího programu Oko Země kompletní.

Tímto bych rád vyzval příznivce ochrany ohrožených druhů zvířat, aby se připojili k Oko tygra nebo spíše již k Oko Země, které bude od roku 2019 sbírat unikátní data ze života zvířat na 4ti kontinentech a do roku 2023 bychom měli mít finální sbírku záběrů z fotopastí, včetně pátého kontinentu Austrálie, pro vznik světového vzdělávacího programu, který bude směřovat do základních škol do mnoha zemí planety Země. Každý z vás může být součástí velkého a významného soukolí s názvem Oko Země. Připojte se k nám!