Šéf vládní ochrany přírody v Acehu pan Sapto vyhlásil válku Save Aceh Nature, nám, všem místním lidem a skutečné ochraně přírody. Nejenom, že nás vyřadil z týmu na záchranu slonice Subu a vyhrožoval neudělením licence na ochranu Bangkaru, ale nyní pokračuje ve vyhrožování dále.

Prý nám zastaví všechny aktivity na Pulau Banyak, dokonce i odpadové programy ve vesnicích a čištění pláží, ochranu Bangkaru a kdo ví, co ještě. Mám z toho takový pocit, jako když zvíře v křeči kope kolem sebe před tím, než je zardoušeno.

Zástupci ze Save Aceh Nature jsou nyní v Jakartě na jednání ohledně Pulau Banyak, tak uvídíme s čím přijedou. Ptáte se mě, jak se to stalo? Nedali jsme obálku, neposlouchali jsme příkazy, které nevedli k záchraně slonice, naši chlapci makali na krev a ukázali všem ostatním, že ochrana přírody je tvrdá dřina, u níž se zašpiníte, máte poranění, nevyspíte se a jste v rizikových situacích. Vyhnali úředníky z kanceláří do terénu a ukázali prstem na nefungující systém ochrany přírody, který nenásleduje indonéské zákony na ochranu přírody, ale jde na ruku palmovým plantážím a ekonomickým zájmům ve jménu devastace životního prostředí. Myslím, že budoucí indonéské generace proklejí ty, kteří jim zničili vodu, půdu, vzduch a krajinu ve spolupráci s nadnárodními korporacemi.

Je to smutné zjištění, ale zároveň nová situace pro naše konání. Jsme pod tlakem a to z nás činí výkonné a odolné lidi. Nyní víme, že naši práci odvádíme dobře, poněvadž vadíme těm, kteří následují špatné cesty. Nejdeme na ruku arogantním rozhodnutím, nebojíme se a ctíme indonéské zákony na ochranu přírody a snažíme se ji v Indonésii chránit. Není to vždy vyslyšeno a pochopeno, poněvadž narážíme na velkou a vysokou zeď zákulisních ekonomických zájmů a korupce.

Pokud pan Sapto bude pokračovat, budeme pokračovat i my a uděláme vše proto, aby byl v Indonésii dodržován zákon, který má povinnost ohrožené druhy zvířat chránit. Je možné, že jsou i zájmy nad zákon, je možné, že neuspějeme, ale rozhodně neselžeme a nenecháme se zkorumpovat lidmi, kteří v přírodě vidí pouze výdělek a hodlají ji ničit ve prospěch své vlastní kapsy.

Rozhodně opět navštívíme indonéské velvyslanectví, budeme doufat v setkání s ministryní životního prostředí a bude-li potřeba, tak naši kolegové oznámí celou věc na policii. Je to důkaz toho, že začínáme být trnem v oku zkorumpovaným lidem a asi mají strach z odhalení jejich dlouhodobého drancování a topení peněz z národních i mezinárodních zdrojů. Držte nám palce.