V den návratu z kempu do tygřího domu s dobrovolníky před odjezdem na Pulau Banyak se Green Life prvně zhostil záchrany zraněného zvířete.

Šel jsem dost pozadu s kulhajícím Kubou, který nemohl jít stejným tempem s ostatními. Když jsme dorazili k soutoku řek Berkail a Sekalam, všimli jsme si dorážejících psů na makaka sedícího na liáně nad řekou. Při bližším pohledu bylo vidět jeho velké a staré zranění. Byl unavený a vysílený. Sotva se držel, aby nespadl do vody. Neměl sílu ani na to, aby utekl před psi a i námi, což opice udělají hned, jak vidí lidi. Bylo zjevné, že už se blíží jeho pomalá a dlouhá smrt.

Byl to otřesný pohled, který vehnal slzy do očí přítomné dobrovolnici a mě se honilo hlavou, co je a nebo není správné. Nabízelo se nechat ho být a nechat konat přírodu nebo mu pomoci a když přežije, tak by dožil v pralese osamocen. Došlo mi, že do plánu přírody jsme byli zahrnuti i mi a že ti šťekající psi nás měli upozornit. Makakova tlupa už se ho stejně vzdala a já se musím pokusit mu nějak pomoci. Sebral jsem se a spěchal na Tygří dům. Cestou zavolal Alimu a zeptal se ho, co je možné udělat. Moc možností nebylo. Nikde tu není stanice pro zvířata nebo veterinární pomoc. Kdyby šlo o Orangutana, tak by ho maximálně převezli do Medanu, ale určitě ne makaka.

Na Tygřím domě akorát sedělo tygří komando po návratu z Info Patroly. Sedli jsme na motorky a jeli pro makaka. Ten už se stačil přesunout na strom. Seděl tam a ani nedutal. Když jsme pro něj lezli, utekl nám výš na kraj větvě v koruně. Museli jsme ho shodit dolů do řeky, kde ho chytl čekající člen komanda do pytle. Převezli jsme, ovšem stále nevěděli, co s ním budeme dělat. Jeho zranění bylo opravdu ošklivé a plné červů.

Kluci s komanda udělali přírodní medicínu, která mu pomohla od velkých červú z rány. Makak měl chuť k jídlu, což je nás moc těšilo, jelikož stále byla naděje na jeho uzdravení.

Potom přišla dobrovolnice Lucka, které patří obrovský dík. Pracuje v Čechách v nemocnici a zkušeně ho v rámci možností odoperovala. Přivezla si na to dokonce vše potřebné z Čech. Nechyběla jí dezinfekce, pean, skalpel a dokonce ani antibiotika, kterými jsme nakonec ránu zasypali. Ali připravil také silnou místní medicínu z přírody. Pak šel zvracet a já málem také.

Makak má nyní klid. Snídal a budeme ho pravidelně převazovat a podávat přírodní léčiva. Po našem odjezdu na Pulau Banyak vše zajistí komando. Kluci jsou skvělý a předvedli se jako znalci. Před Luckou smekám a má můj velký obdiv. Málo kdo by zvládl to, co ona! Makakovi držte palce.

Zbyněk Hrábek