Bez názvu-1

“Nezisková organizace Spolek Prales dětem vytvořila nový unikátní dobrovolnický program na Sumatře, v němž se můžete zapojit do ochrany tropického deštného pralesa v česko-indonéské rezervaci Green Life a do ochrany Indického oceánu v souostroví Pulau Banyak na Sumatře v Indonésii.”

Fáze GREEN

se odehrává v česko-indonéské pralesní rezervaci Green Life na hranici s národním parkem Gunung Leuser na severní Sumatře, kde se dobrovolníci společně zapojí do ochrany a údržby rezervace, stejně tak je čeká poznávání ekosystému deštného pralesa a asistence na vzdělávacím environmentálním programu v českém informačním a výchovném centru Tygří dům. Cílem projektu GREEN LIFE je vytvoření první dětské pralesní rezervace na světě o rozloze 300-700 hektarů. Tato rezervace se stane příkladem ochrany deštného pralesa a mezinárodní spolupráce na Sumatře a zároveň se stane významným ochranným prvkem ochrany národního parku Gunung Leuser, před nímž vytvoří nárazový blok.

Fáze BLUE

zavede dobrovolníky do rajského souostroví Pulau Banyak na západní Sumatře v provincii Singkil, kde se vylodí na ostrově Sinkantang. Zde budou ubytováni v jednoduchých plážových chatičkách a budou vyrážet na očistné výpravy po dalších ostrovech, aby jejich pobřeží zbavili naplavených plastových a jiných odpadků, které se zde za desítky let plastové civilizace nashromáždili. Cílem programu BLUE LIFE je vyčistit v průběhu přibližně 10ti let celé souostroví, které čítá 90 ostrovů a zavést fungující odpadní systém. V celém souostroví je pouze 7 vesnic. Nasbírané odpadky se budou odvážet na sumaterskou pevninu na státní skládku.

Projekt Green Life se nezabývá poskytováním humanitární pomoci a stejně tak nejsou zaměřovány ani dobrovolnické programy. Veškeré aktivity směřují k ochraně přírody, zvířat, národního parku Gunung Leuser a podmořského světa souostroví Pulau Banyak. Součástí těchto aktivit jsou environmentální vzdělávací a výchovné programy pro děti i dospělé.

Děkujeme za respektování našeho environmentálního programu, který má za úkol vychovat z dětí novou generaci, která bude mít lepší vztah k přírodě, než jejich rodiče. Největším darem je pro ně pochopení přírody a souvislostí, které je přivedou zpět ke skutečnému porozumění přírody.

Invalid Displayed Gallery

Dobrovolnický program GREEN & BLUE HELP CAMP – SUMATRA 2016 bude na 21 dní čistého času. V případě zájmu může dobrovolník spojit více termínů dohromady. Minimální počet účastníků k absolvování týdenního dobrovolnického pobytu u moře je 6 osob v roce 2016.  Tento limitující stav by se měl změnit od roku 2017, kdy by mělo být na Pulau Banyak otevřeno dobrovolnické centrum a projekt Blue Life, který bude přímo kooperovat s projektem Green Life. Více se dozvíte do konce března 2016, kdy zveřejníme projekt Blue Life a jeho úplnou myšlenku pro rok 2017.

Program v pralese, tedy FÁZE GREEN se koná i za účasti jednoho dobrovolníka.

Termíny GREEN & BLUE HELP CAMP – SUMATRA 2016

počet volných míst v každém termínu je 16 osob (k dispozici budou oba kempy a Tygří dům)

 • 28.prosince 2015 – 17. ledna 2016 ( obsazeno 9 )

 • 18.ledna – 7.února 2016  ( obsazeno 20 )

 • 13.února – 4.března 2016  ( obsazeno 7 )

 • 7.března – 27.března 2016  ( obsazeno 7 )

 • 2.května – 22.května 2016 ( obsazeno 8 ) 

 • 30.května – 19.června 2016 ( obsazeno 8 )   

 • 25.června – 15.července 2016 ( PLNO ) 

 • 18.července – 7.srpna 2016 ( PLNO )

 • 11.srpna – 31.srpna 2016 ( PLNO )

 • 3.září – 23.září 2016  ( PLNO )

Program GREEN & BLUE

 • 01.den – přílet do Medanu a přesun do vesnice Batu Katak, ubytování v Tygřím domě
 • 02.den – dopolední proškolení v Tygřím domě a odpolední přesun do rezervace Green Life
 • 03.-06.den pracovní činnost v rezervaci + vzdělávací a hlídková činnost
 • 07.den – Tygří hlídka do NP Gunung Leuser – rušení pytláctví v oblasti mezi řekami Berkail a Sekelam
 • 08.den – volný den
 • 09.-12.den pracovní činnost v rezervaci + vzdělávací a hlídková činnost
 • 13.den – Tygří hlídka do NP Gunung Leuser – rušení pytláctví v oblasti mezi řekami Berkail a Sekelam
 • 14.den – úklid tábora a odpolední přesun do Batu Katak – Tygří dům, noční transport do Singkilu
 • 15.den – ranní nalodění na loď a plavba na Pulau Banyak na ostrov Sinkantang, ubytování
 • 16.den – relax den po dlouhé cestě, odpolední úklid pláží na ostrově
 • 17.den – úklidová plavba na okolní ostrovy a svoz napytlovaného odpadu na základnu
 • 18.den – ostrov Sinkantang, v případě nutnosti ranní úklid pláží, pomoc při zvelebení základny, poznávání podmořského světa
 • 19.den – úklidová plavba na okolní ostrovy a svoz napytlovaného odpadu na základnu
 • 20.den – ostrov Sinkantang – volný den
 • 21.den – naložení odpadků na loď, plavba do Singkilu, odvoz odpadků na státní skládku a transport směr Medan (možnost přenocování v Berastagi).

Cena:   8 700 Kč (nebo 310 Euro v hotovosti)

Cena neobsahuje:

poplatek za vstup do NP Leuser, který činí 150 tisíc Rp (cca 270 kč) – placeno na místě. V rámci dobrovolnických programů jsou plánování 1 – 2 celodenní výpravy do národního parku za účelem kontroly pytláckých aktivit, monitoringu zvířat a nelegálních aktivit. Tato výprava je pro každého účastníka volitelná, není povinná. V ceně není doprava z letiště do Batu Katak a doprava z Batu Katak do SIngkil a na letiště. Cena dopravy je závislá od počtu zúčastněných osob.

Cena obsahuje:

pobyt a stravování formou plné penze v rezervaci Green Life a na ostrově Sikandang v souostroví Pulau Banyak. Plavby lodí.

Ceník dopravy Batu Katak – Singkil – Medan:

 • Menší minibus (max. 8 osob):  1.800.000 Rp – Batu Katak – Singkil
 • Větší minibus (max. 11 osob): 2.700.000 Rp – Batu Katak – Singkil
 • Auto (max. 4 osoby):  900.000 Rp – Singkil – Medan

Celková cena transportu se rozpočítává mezi zúčastněné dobrovolníky. Délka trvání BATU KATAK-SINGKIL je cca 10 h.

Potvrzení zájmu je stvrzeno zaplacením zálohy 3 000 Kč na číslo účtu: 2200885295/2010  a do poznámky uveďte DOBROVOLNICKÝ PROGRAM 2016. Spolu s vyplněným formulářem (formulář zde) zašlete i doklad o provedené platbě za zálohu. Upřednostňování jsou ti, kteří mají zaplacenou zálohu. Záloha je nevratná! Zálohu doporučujeme uhradit co nejdříve. Záloha se posléze odečítá od celkové ceny.

Cena se vším všudy za pobyt včetně letenky a ostatních nákladů se pohybuje okolo 30 tisíc korun. Kapesné doporučujeme 100-150 Euro.

Zájemci pište na:  dobrovolnik@pralesdetem.cz

Důležité upozornění

Dobrovolnický tábor znamená, že dobrovolníci přijeli aktivně pomáhat na ochraně přírody, vzdělávání dětí, nevyhýbají se manuální práci v rezervaci Green Life a v rámci svých fyzických možností se účastní Tygřích hlídek. V pracovních dnech se vstává ráno kolem 7 hodiny, pracuje se přibližně od 8:30 do 11:00 a pak odpoledne od 14:00 do 17:00 hodin. Samozřejmě záleží na počasí. Na Tygří hlídky se vyráží mezi 7-8 hodinou ranní. Večerka není přesně určena, ale předpokládá se, že si každý dostatečně odpočine na následující den.

Vzhledem k faktu, že budete žít v soukromé přírodní rezervaci, kde žijí a také v okolí nocují vzácné druhy zvířat, tak se vyžaduje respektování klidu a nerušení přírody a zvířat. Především ve večerních hodinách je důležité dodržovat klid. Pralesní koncert cikád a cvrčků nahradí jakoukoli hudbu, tedy pokud někdo nevydrží bez muziky tak používejte sluchátka a nepouštějte hudbu nahlas. Mimo jiné to zcela ruší atmosféru pralesa.

Upozorňujeme, že pokud se někdo zúčastní dobrovolnického programu, který stojí 13 Euro na den a má pocit, že je na odpočinkové dovolené, tak jde o velké nedorozumění, poněvadž ekoturistický program má výrazně odlišnou cenu – 45 Euro za den.

Po předchozích zkušenostech s profesionálními fotografy upozorňujeme, že dobrovolnický program není fotografickým pobytem bez zapojení do pracovní činnosti.

Pokud se budete chtít vydat do pralesa, či po rezervaci bez našeho doprovodu, tak předem tuto aktivitu ohlaste, nebo ji zapíšete do táborové knihy. Je třeba mít na zřeteli, že je údolí Green Life a okolí teritoriem tygra sumaterského, tedy nedoporučujeme podvečerní a noční osamocené toulání divočinou.

Tričko dobrovolník 2016

Ti z Vás, kteří by měli zájem o tričko DOBROVOLNÍK 2016 s nápisem GREEN & BLUE, si jej mohou dopředu objednat. Do emailu připište Vaši velikost. Tričko Vám přijde na Vámi uvedenou adresu ve formuláři nebo jej obdržíte přímo v táboře. Cena za tričko je 350 Kč. 

Jak se k nám dostat ?

Přihlaste se na některý z termínů a vyplňte dobrovolnický formulář, který nám zašlete zpět (formulář zde). Dále budeme řešit podrobnosti týkající se vyřízení letenek. Ti z vás, kteří mají zkušenosti s letenkami a nechtějí čekat na další potencionální dobrovolníky, si mohou letenku zajistit bez čekáni sami. Ti z Vás, kteří nevědí jak nebo by potřebovali pomoc tak Vás zkontaktujeme  s dalšími zájemci a pomůžeme vám sesynchronizovat odlet na dobrovolnický tábor.

Zašlete nám veškerá data o vašem příletu a příjezdu na Sumatru. Vaše letenky budou směřovat na letiště Kualanamu – Medan na Severní Sumatru, kam létají pravidelné mezinárodní linky ze Singapuru, Kuala Lumpuru (Malajsie), Penangu (Malajsie) nebo z Bangkoku (Thajsko). Pravidelně se sem dostanete také přímým vnitrostátním letem z Jakarty (Jáva). Do Medanu na Sumatru z jiných zemí doporučujeme leteckou společnost AIR ASIA nebo LION AIR.

Letenky

Ačkoliv jezdíme do Indonésii celkem pravidelně, zatím nemůžeme říci, která letecká společnost by byla nejlepší. Tedy záleží na každém z Vás, kterou si vyberete.

Co však můžeme doporučit, tak nejlepší, jak se k nám dopravit, je letět buď do Thajska, Malajsie nebo do Singapuru s některou z mnoha leteckých společností. Odtud se pak dá snadno dopravit do Medanu, například se společností Air Asia nebo Lion Air. Finálním příletovým místem je Sumatra, město Medan, letiště Kuala Namu.

Cena letenky se pohybuje v rozmezí 15 000 – 20 000 Kč. Letenku by jste měli být schopni sehnat do 20 000 Kč. Co je nad, je někdy už zbytečně moc. Doporučujeme využít některých akčních letenek do zmíněných destinací, odkud se pak dá snadno dopravit až do Medanu.

Cesta z letiště k nám do Rezervace Green Life:

varianta A, místní doprava:

Po příletu do Medanu vede z letiště jen jeden východ. Tím vyjdete ven a venku na konci chodníku se dáte doprava, kde stojí autobusy. Nejlehčí je nasednout do oranžového autobusu společnosti ALS – linka směr BINJAI (pozor je zde vice linek stejných autobusu, tedy musíte hledat ten do Binjai). Stara cena byla 30 000 Rp, teď po zdražení to bude okolo 35-40 000 Rp.

Řidiči autobusu řekněte, že jedete do Bukit Lawang (je to jen směr, důležitá je destinace Bohorok) a on vás vysadí po cestě v miste Pinang Baris, kde přesednete na minivan směr Bohorok (je to větší vesnice před Bukit Lawangem). Řidič vám zastaví přímo u těch minivanů. Cesta odtud tedy z Pinang Baris, až do Bohorok stoji 20 000 Rp plus něco za batoh.

Jakmile se dostanete do Bohorok, tak bude potřeba poslat nám SMS o tom, že jste na místě a my vám pošleme buď auto (cena 150 000 Rp za auto) a nebo motorku (cena 70 000 Rp za osobu), která vás zaveze do vesnice Batu Katak a od tud budete pak pěšky pokračovat (v doprovodu někoho od nás) do rezervace Green Life. Ačkoliv se ten konec zdá by chaotický, tak vše se bude odvíjet od toho, že víme, kdy přiletíte a dle toho můžeme pak naplánovat finální přesun. Mezi Bohorokem a Batu Katakem zatím nejezdí žádné spoje a místní z Bohorok jsou někdy neochotní vézt někoho do Batu Katak nebo raději ani neví, kde to je.

Doba jízdy je závislá na dopravní špičce. Každopádně  do Bohorok může cesta trvat 4 h – 6 h. Do Batu Katak pak dalších 30-40 minut plus čekání na motorku/auto.

 

varianta B, TAXI:

Tato přeprava je poněkud jednodušší. Pošlete mi na email datum a čas příletu spolu s místem odletu a číslo letu a my vám na tento den a hodinu necháme poslat auto. Řidič vás vyzvedne přímo na letišti a zaveze rovnou do Batu Katak, kde podle toho v kolik hodin se do Batu Katak dostanete tam buď přespíte a ráno vyrazíte k nám a nebo vyrazíte rovnou do rezervace. Cena za auto je cca 750 000 Rp.

Doba jízdy je závislá na dopravní špičce. Každopádně  do Batu Katak může cesta trvat 4 h – 6 h.

Vízum

Pro Českou republiku je nově vízum na 30 dní ZDARMA. Po příletu jen předložíte pas a není potřeba nic vyplňovat ani platit. Na víc jak 30 dní je vízum zpoplatněno 1000 kč a je nutno si vízum zařídit dopředu a to na pražské ambasádě.

Doporučujeme se ale vždy informovat dopředu…více zde: https://pralesdetem.cz/vizum/

Bezpečnost, zdraví a očkování

Indonésie je obecně bezpečnou zemí s minimální kriminalitou. Nejsou zde běžné rasistické ani náboženské fundamentální problémy. Ve velkých městech si však dávejte pozor na zlodějíčky a vždy plaťte až po vykonané službě, na jejíž ceně jste se dopředu domluvili. Hlídejte si cenné věci jako jsou pasy, peníze a fotoaparáty, či kamery.

Pobyt v rezervaci Green Life je bezpečný a to i přes fakt, že v okolí žijí divoká zvířata a velké šelmy, hadi, či pavouci. Samozřejmě je třeba brát zřetel na jejich existenci. Po příjezdu do rezervace Green Life projdete úvodním školením o chování v divočině deštného pralesa.

Vezměte si sebou základní léky, antibiotika, kapky do očí, pokud někdo trpí alergií na hmyzí bodnutí, tak sebou musíte mít vhodná vlastní antialergika. Je-li někdo výrazně alergický s reakcemi jako je dušení apod., tak pobyt v deštném pralese, ani v rezervaci Green Life nedoporučujeme.

Indonésie je ze zdravotního hlediska velmi příznivou zemí, kde je očkování pouze doporučené. Jedná o žloutenku A, B a břišní tyfus. V posledních letech se objevuje mezi lidmi horečnaté onemocnění dengue, které trvá asi 5 dní (vysoké horečky, průjem, občasné zvracení, které se léčí přirozeně dostatkem tekutin a klidem na lůžku) je přenášeno denním druhem komára. Toto onemocnění se objevuje především v civilizaci, tedy při delším pobytu ve vesnicích a městech. V divoké přírodě a deštném pralese vám nic podobného většinou nehrozí. Proti komárům se lze chránit repelenty a oděvy s dlouhým rukávem a nohavicemi. Malárie není nijak běžným onemocněním, tudíž není nutno zatěžovat svůj organismus antimalariky. Pamatujte si, že nejhorší smrt je z vyděšení :).

Stravování v rezervaci Green Life

Vaří se v pralesní kuchyni, služba se určuje den předem, ale dobrovolnosti se meze nekladou. Předpokládáme, že se vaření zhostí dobrovolníci se zkušenostmi s vařením. Stejně tak se rozděluje služba na umývání nádobí, nošení vody apod. Strava v táboře je výhradně VEGETARIÁNSKÁ, či VEGANSKÁ, pestrá, bohatá na zeleninu, rýži, brambory, luštěniny, zeleninové karbanátky, palačinky, ovoce, český chleba (v táboře se dá péct) a mnoho dalšího… Nikdo nestrádá hladem. Doporučujeme vlastní zásobu minerálů a vitamínů, pokud cítíte potřebu doplňovat umělou cestou. Mohou se hodit energetické tyčinky.

Projekt Green Life nově od roku 2016 používá výhradně KOKOSOVÝ OLEJ v kuchyni, tedy i zde se nám podařilo upustit od palmového oleje. 

Podmínky

Každý účastník musí mít 18 let, v případě nižšího věku musí přiletět se svým plnoletým zástupcem; každý je odpovědný za své jednání a zavazuje se k respektování rad a pokynů v rezervaci Green Life a NP Leuser; v případě hrubého porušování slušného chování vůči ostatním členům, či přírodě, může být dobrovolník vyloučen z programu v jakoukoli dobu po dohodě všech zúčastněných; každý účastník je duševně i fyzicky zdráv; v případě silných alergických reakcí na bodnutí hmyzem (včela…) musí mít každý alergik své vlastní léky; budete trávit čas v divoké přírodě, tedy je třeba počítat s přítomností drobných zvířat v okolí tábora i v táboře (drobní hlodavci a hmyz), kteří vám však neublíží (oni zde jen přirozeně žijí).

V případě panické hrůzy a nekontrolovatelných fobií raději zvolte jiný způsob trávení prázdnin a dovolené. Garantujeme vám nádherné zážitky spojené s pobytem v deštném pralese, při pozitivní kolektivní práci, ochraně přírody a při setkání s divokými zvířaty.

V rezervaci Green life se komunikuje česky, tedy není nutností znalost anglického jazyka, pouze v případě zájmu výuky angličtiny v Tygřím domě.

Hygiena v rezervaci Green Life

Vzhledem k tomu, že se rezervace nachází obklopení panenskou přírodou, tak se od všech návštěvníků vyžaduje, aby případné hygienické, či čistící prostředky (na praní a podobně) vozili jen ty, které jsou ohleduplné a šetrné k životnímu prostředí, ideální netestované na zvířatech. Veškerá hygiena a praní se provádí v řece, tedy výrobky musí být výhradně ekologické. Doporučujeme firmy jako je:

NOBILIS TILIA 

TIERA VERDE (YELLOW and BLUE)

ECOVER

MANNA

 

další možnosti:  LUSHFREEMENKISS MY FACE

Co s sebou:

Přikrývku do chatky (stačí tenký spacák, či lehčí deku), čelovku, nůž (stačí zavírací), pracovní rukavice, šnorchl, masku a ploutve (dají se půjčit i na místě, ale špatná kvalita), opalovací krém, butilu  na vodu (někdy stačí PETláhev z cesty) malý batůžek na výpravy do pralesa, léky (základní, něco je v kempu, ale kdo ví, že je na něco alergický, či by mu něco hrozilo, tak raději s sebou, 3 denní antibiotika, něco na průjem, doporučujeme si koupit DOLOGRAM, …), hygienické potřeby a případně i něco na praní. Repelent se dá koupit na místě, ale pokud si nějaký dovezete, nic se nestane.

Z oblečení: stačí toho málo…. něco na spaní ( dlouhé kalhoty, tričko s dlouhým rukávem, mikina – případně postačí i jako polštář), něco do tábora – kraťasy, kalhoty, tričko s krátkým/dlouhým rukávem, plavky. Něco do pralesa – dlouhé kalhoty, tričko, košile, šátek na hlavu, ponožky hustěji tkané a vyšší… Opravdu stačí jen pár věcí, po náročnějším treku či práci se dá vše vyprat a dle počasí vše velmi rychle schne. OBLEČENÍ DO PRALESA V PŘÍRODNÍCH BARVÁCH !!! (hnědá, černá, tmavě šedá, tm. zelená atd…) Žádné svítivé zářivé barvy … už tak o nás zvířata ví dopředu, natož se prozradit ještě barvami…

Boty do pralesa:

nejlepší obuv, kterou můžete mít do pralesa je plátěná kopačka nebo celogumová. Jsou lehké, nekloužou a člověk ví kam a na co šlape. Nedoporučujeme pevné pohorky. Do vody nejlepší obuv CROCSY a jim podobné. Kdo by měl zájem tak se dají přímo tam koupit jejich gumové kopačky za cca v přepočtu 30-40 kč. Maximální velikost je 42.!!! Jinak samozřejmě na co kdo je zvyklí, ale my máme po několika letech odzkoušenou tuto obuv a nedáme na ni dopustit.

Pokud by si chtěl někdo kupovat nějaké vybavení (nůž, pláštěnku, batoh, kalhoty atd…) tak firma ARMED STORE s.r.o., poskytuje slevu našim dobrovolníkům. Po vašem nahlášení od nás obdržíte kód na slevu. Tato firma podporuje projekt Green Life a poskytuje výraznou slevu na vybavení pro protipytláckou hlídku Green Patrol.

Co kdo chce, ale není nutné:

Karimatku (nejsou potřeba, pač v táboře jsou matrace, ale kdo není zvyklí na tvrdší spaní, doporučuji si vzít i nějakou karimatku navíc)… Filtr na vodu (my ji pijeme přímo jen tak z řeky a bez problémů, komu by to vadilo, tak si vezměte něco na “ošetření” vody). Repelent (dá se koupit na místě).

Co si neberte:

moskytiéru (máme), neberte si stan, nepotřebujete žádné nádobí, příbory atd…vše je v kempu. Netrvanlivé potraviny.

Každý dobrovolník jedoucí k nám dostane malý individuální seznam pár potravin, které by bylo dobré dovézt do tábora, protože určité výrobky se v Indonésii nedají sehnat.

Patří mezi ně: fazole (nekupovat ale mungo, to v Indonésii je), čočka, bulgur, cizrna, kuskus, krupicová kaše, sušené rostlinné mléko (sojové, ovesné, rýžové atd..), kakao, puding, kypřící prášek do pečiva, mletý pepř (indonéský není dobrý), mletou červenou sladkou papriku, kmín, oregano, majoránka atd, rozinky, mák, …

Kapesné s sebou 

Vzhledem k tomu, že po většinu času budete v rezervaci a v ceně programu je i jídlo, moc peněz s sebou nepotřebujete. Na co však peníze budete potřebovat, bude doprava z letiště k nám a následně pak na dopravu na ostrovy a zpět  a vstupné do NP Gunung Leuser. Budete li si chtít i tak něco zakoupit, či dovést domů nějaký dárek, bohatě Vám postačí proměnit si (přímo na letišti po příletu – nenechávejte to jinam) 150 Euro. V případě nouze se dá i v místních bankomatech po cestě vybrat z karty. Jen někdy bývá problém s VISA kartou… Co se týče peněz s sebou, doporučujeme si vzít Eura, se kterými nedělají problémy. S USD dělají někdy problémy – musí být nejnovější, bez ohlých rožků, nepoškozené atd… Ceny v Indonésii pro představu: pitná voda 1,5 l ( 11 Kč), jídlo v místním warungu 20 – 40  Kč, Soft drinky 0,5 l ( 8 -10 Kč), ovoce dle druhu – banány 10 – 20 Kč za trs, mandarinky 1 kg cca 20 – 30 Kč, sušenky a jiné cca 18 Kč,

Peníze si vyměňte po příletu na letišti. Nikde jinde pak možnost nebude a kurz tam mají normální. Stačí si s sebou vzít cca 100-150 Euro. S USD bývá někdy problém ( musí být nové a ideální jen 100 USD, za které je lepší kurz). Tedy doporučujeme EURO.

 

Elektřina v rezervace

Od léta 2015 je v rezervaci malý solární generátor, tedy je možné si dobít fotoaparáty, kamery a jiné. Kapacita generátoru je závislá na slunečním záření, tedy doporučujeme si i tak vzít více náhradních baterií.

Hmyz v pralese

Nemusíte se obávat velkého množství hmyzu, jako jsou komáři apod. Během dne jsou v pralese aktivní maličké včelky, které rády sají pot. Nejsou nijak nebezpečné. Komáři jsou aktivní především za svítání a za soumraku a lze je eliminovat repelentem nebo vhodným oblečením. V rezervaci Green Life jich není velké množství. V pralese na vlhkých místech žijí pijavice, které se rády přisávají také na člověka. Nejde o žádnou nebezpečnou záležitost. Lze je sundat jednoduše odtrhnutím nebo nasolením. Ranka může po krátkou dobu více krvácet, ale nejde o nic závažného. Při toulkách pralesem můžeme narazit na divoké včely, které jsou teritoriální, tedy mohou být útočné (alergici léky vždy sebou). Setkání s velkými zvířaty je vzácné a nemusíte se jich obávat. Vědí o vás mnohem dříve než vy o nich a vždy si jdou svojí bezpečnou cestou. Hadi zde žijí, ale uštknutí hadem je zcela ojedinělou událostí, která je zapříčiněna pokusem o jeho odchyt, což neděláme a ani nedoporučujeme. Pavouci zde samozřejmě žijí, ale jsou aktivní především v noci, kdy jsou oblíbeným objektem makro fotografů. Nejsou útoční, nezajímají se o vás a žijí si zde svůj přirozený život. Jejich potravou je další hmyz a o člověka se nestarají. Doporučuje ráno před obutím bot, či oblečením prádla, toto zkontrolovat, ale jde především o preventivní úkon. Škorpióni zde též žijí, ale opět jde o plaché živočichy, kteří žijí především ve starých ztrouchnivělých stromech a pařezech. Při setkání s červeno-černou stonožkou nesahat. Není útočná, ale bolestivě kouše a je středně jedovatá.

Pitná voda v rezervaci

Vzhledem k faktu, že se rezervace nachází přímo na hranici s národním parkem, tak řeky, které vytékají přímo z NPGL kolem, či přes rezervaci Green Life jsou pitné i bez převaření. Tato voda se tedy používá jak na vaření, tak i na umývání, praní a jiné… Pokud by někomu představa pití vody přímo z řeky/potoka dělala problém, vezměte si s sebou filtrační láhev.

Počasí na Green Life

Dobrovolnické pobyty se odehrávají v období leden – září v roce 2016 (od 2016 října připravujeme změnu). V průběhu ledna – února, v dubnu – květnu lze očekávat stabilnější počasí, které však je doprovázeno tropickými lijáky, které jsou pro pralesní oblasti příznačné. Jedná se povětšinou o vydatné, rychlé a nárazové srážky provázené hlučnými bouřkami. V období června – července je poměrně sucho, někdy skutečně i více týdnů neprší. V srpnu začíná postupně období dešťů, které se však dostává do své nejsilnější fáze až od října a do prosince jsou vydatné tropické deště provázené zvednutou hladinou řek. V tuto dobu bývá rezervace Green Life velmi často nedostupná. Zrání pralesního ovoce vychází v okolí rezervace Green Life na období února a března a června až července. Pralesní ovoce však dozrává celoročně dle druhu, tedy šance na pozorování zvířat, především orangutanů se nedá nikdy přesně odhadnout.

Teplota v deštném pralese se pohybuje kolem 23 °C během dne. Na otevřených plochách bývá na slunci často přes 30 °C. Noční teploty mohou padnout pod 20 °C, a ač se to nezdá, může být k ránu chladněji, než byste předpokládali, tedy doporučujeme přikrývku a nepodcenit oblečení na spaní.

Orangutani na Green Life a v Bukit Lawang

V průběhu dobrovolnického programu je značná šance na setkání s divokými orangutany v soukromé rezervaci a jejím okolí. Zájemci o komerční výlet za orangutany do Bukit Lawang si musí tento zážitek zprostředkovat sami. Spolek Prales dětem nenabízí komerční turistické výlety do Bukit Lawang. Důvodem je nesouhlas s touto neetickou atrakcí, která narušuje přirozené chování orangutanů a znemožňuje jejich plnohodnotný návrat zpět do pralesa.

Záchranná orangutaní stanice v Bukit Lawangu neexistuje již od roku 1998, tudíž se návštěvník nijak nepodílí na ochraně orangutanů. 

Dobrovolníci a divoká zvířata

Zakrmování zvířat je zcela proti všem zásadám ohleduplného chování vůči přírodě a proti všem pravidlům pobytu v rezervaci Green Life, či v NP Gunung Leuser. Při nalezení divokých zvířat jako jsou želvy, hadi, žáby, hmyz, s nimi nemanipulujeme, nepřenášíme je, a zůstáváme u pozorování, či fotografování. V potocích a řekách národního parku a rezervace Green Life nerybaříme. Stejně tak i po celou dobu v souostroví Pulau Banyak. Při pobytu v rezervaci Green Life a v souostrová Pulau Banyak se chováme s maximálním respektem vůči přírodě a zvířatům, nerušíme je, ani nechytáme. Upozorňujeme všechny herpetology, pěstitele a sběratele rostlin, orchidejí, entomology a další chovatele, že jakýkoli sběr živých tvorů, či rostlin za účelem jejich převozu, bude bez milosti nahlášen na centrálu NP Gunung Leuser a budou z toho vyvozeny velmi přísné postihy.

Děkujeme všem zájemcům o dobrovolnický pobyt GREEN & BLUE HELP CAMP – SUMATRA 2016 a těšíme se na vzájemnou spolupráci se všemi lidmi, kterým jde o ochranu světového přírodního dědictví deštných pralesů, kriticky ohrožených druhů zvířat a oceánů.

Z důvodů různých dotazů jsme pro Vás ještě připravili kolonku : Nejčastější dotazy

… snad zde nalezete i to, co vám ještě není jasné 🙂

Podpora lokální komunity Batu Katak

Zájemci z řad dobrovolníků se mohou vydat na několik dobrodružných výprav ve společnosti místních průvodců z komunity Batu Katak, která příležitostně spolupracuje s projektem Green Life na ochraně deštného pralesa a ohrožených druhů zvířat. Podpoříte tím místní komunitu v jejich nové ekoturistické cestě, která paralelně kráčí s ochranou přírody a zastavení pytláctví v jejich teritoriu.

Návštěva jeskyně v Batu Katak

Celodenní výprava do překrásné ponorné jeskyně, k níž se dostanete od vesnice Batu Katak, odkud se vychází v 10:00 hodin. Poté vás čeká přechod plantáží, krásné pralesní údolí s broděním řekou a dále 2 hodinová dobrodružná výprava podzemní říší, kde žijí v temnotě obyvatelé věčné tmy. Dají se zde vidět jeskynní cvrčci, pavouci, hadi, žáby, či netopýři.

Cena: 130.000 Rp

 

Výprava za nejvyšším a nejsmrdutějším květem světa – Zmijovcem (Amorphophallus titanum)

V době květu se v blízkosti vesnice Batu Katak objevují nejvyšší květy světa Zmijovci, kteří dorůstají ve výjimečných případech až 3 metrové výšky. Tento sen všech botaniků můžete nalézt právě v oblasti Batu Katak, která je zcela mimořádnou oblastí pro tyto obří a smrduté květy. Ke květům vás zavedou místní průvodci.

Cena: 50.000 – 150.000 Rp (dle vzdálenosti od vesnice)

Domorodý rafting po řece Berkail

Dobrovolníci mají mimořádnou a zábavnou příležitost opustit rezervaci Green Life po řece Berkail na domorodých raftech s místními průvodci. Můžete zažít příjemné, asi hodinu a půl trvající dobrodružství na průzračné pralesní řece, která teče podél rezervace Green Life až do vesnice Batu Katak. Vaše zavazadla a batohy budou bezpečně zabaleny do plastových pytlů a vy se budete moci kochat scenériemi podél řeky.

Cena: 200.000 Rp