NÁRODNÍ PARK

GUNUNG LEUSER

(NPGL)

Mimořádně významný národní park o rozloze 7.927 km² ležící ve dvou indonéských provinciích Sumatera Utara a Aceh na Sumatře v Indonésii.

Jedná se o druhý nejrozsáhlejší a nejvýznamnější národní park Indonésie, hned po NP Kerinci (13.791 km²), který leží taktéž na Sumatře.

Nadmořská výška NP Gunung Leuser se zvedá od mořské hladiny až po 3.402 m.n.m (Gunung Loser). Biodiversita národního parku patří ke světovým klenotům, které byly zařazeny na seznam přírodního světového dědictví UNESCO.

V NP Gunung Leuser žijí čtyři z deseti nejohroženějších druhů zvířat na Zemi. Jedná se o nosorožce sumaterskéDicerorhinus sumatrensis (posledních 100 jedinců), tygry sumaterskéPanthera tigris sumatrae (posledních 300 – 500 jedinců), slony sumaterskéElephas maximus sumatranus (posledních 2.000 jedinců) a orangutany sumaterskéPongo abelii – (posledních 5.000 jedinců). Tyto počty se týkají celé Sumatry.

OHROŽENÍ A MY

V minulosti v roce 1980 měl NP Gunung Leuser rozlohu 14.000 km², která se postupně mění na polovinu a to i přesto, že je pod ochranou státu. Udělování výjimek legální těžbě, výstavby silnic, ilegální těžba, vypalování pralesů v nížinných oblastech a mrazivé šíření palem olejných se podepisuje na postupném mizení unikátního deštného pralesa a těch nejvzácnějších druhů zvířat, která tam žila. Jedinou možností, jak národní park uchránit před dalším kácením je vytvářet na jeho hranicích soukromé rezervace, které jej uchrání před pytláky a ilegálními dřevorubci.

VÍCE O OHROŽENÍ ZDE.