OKO TYGRA 2017 -2020

Představujeme vám mimořádnou možnost spolupráce

na ochraně kriticky ohrožených druhů zvířat a národního parku Gunung Leuser na Sumatře v Indonésii.

 

 

Od června 2017 byl zahájen oficiální monitorovací program Oko tygra 2017 – 2020 v NP Gunung Leuser na Sumatře, který navazuje na zkušenosti Green Patrol z monitorování za pomocí fotopastí z let 2014 – 2016, které se odehrávalo převážně v rezervaci Green Life a jejím okolí v ekosystému Leuser.

Monitorovací program je součástí spolupráce se správou NPGL Medan a je označen licencí Smart Patrol. Úkolem tohoto programu je získávání důkazů o existenci ohrožených druhů zvířat za účelem jejich ochrany a odhalování ilegálních aktivit pytláctví a dřevorubectví v NP Gunung Leuser. Veškerá data jsou odevzdávána správě NPGL Medan.

Nositelem a sponzorem programu Oko tygra je spolek Prales dětem (dále SPD). Indonéským licencovaným spolupracovníkem je indonéská partnerská organizace YHUA a terénním vykonavatelem je proti-pytlácká hlídka Tygří komando pod dozorem zástupce SPD.

Základním pilířem monitorovacího programu je využívají fotopastí UV595HD, které jsou dodávány výhradním dodavatelem a partnerem FOTOPAST.CZ.

Firma Fotopast.cz je hlavním dodavatelem fotopastí

 

Vybrali jsme typ fotopasti UV595-HD a dále budeme testovat miniaturní model SG-520.

 

MONITOROVÁNÍ 2014 – 2016

Fotopasti, které byly používány v letech 2013 – 2015 byly vyřazeny z důvodů technických problémů a neopravitelných závad, které byly způsobeny klimatickými podmínkami tropické vlhkosti. Dvanáct z třiceti osmi fotopastí bylo v té době zničeno nebo ukradeno pytláky. Všem podporovatelům a sponzorům srdečně děkujeme za zapojení se do tehdejšího monitorovacího programu Oko pralesa 2014 – 2015, který byl v terénu veden Víťou Vojáčkem. V této době se podařilo zmonitorovat pět tygrů sumaterských a dva slony sumaterské, orangutany sumaterské, medvědy malajské, luskouny, dikobrazy, muntžaky, jeleny sambary, orly a samozřejmě také pytláky. V těchto letech byl položen základ dalšího monitorovacího programu, který v roce 2016 převzal Zbyněk Hrábek.

V roce 2016 monitorování velmi úspěšně pokračovalo a dařilo se průběžně získávat další záběry tygrů sumaterských, především tygřat z října 2015. Unikátní poznatky ze života orangutanů sumaterských přinesly video záznamy z fotopasti v roce 2016.

 

PARTNERSKÉ FOTOPASTI 2017

Významnými spolupracovníky programu Oko tygra 2017 – 2019 jsou partnerské školy projektu NEPZ, české firmy a jednotliví sponzoři:

FOTOPASTI 2016 – PRIMOS

1x ZŠ Roveň, 1x Týnec nad Sázavou, 1x Volfová, 1x Povrly, 3x ZŠ Lupáčova, 5x Vanov, 1x Podivínský, 1x Hauerlandová, 1x Armed Store, 1x 7.ZŠ Most – Jakuba Arbesa, 1x Sborník, 1x VOS, SPGS a OA Most, 1x Martin Černý, Zdeněk Čejka, 1x VOS, SPGS a OA Most + Zvonková, 1x Marie a Christian, 1x Michal Veselský, 

FOTOPASTI 2016 – JINÉ TYPY

5x Fotopast.cz, 3x Karpíšková + Černý, 1x Šmátrala + Kršáková, 1x Čibovi, 1x Václav Koucký…

JAK SE STÁT ČLENEM MONITOROVACÍ MISE?

 

  1. Zašlete 3.800 Kč na transparentní účet Tygří hlídka: Do poznámky napište OKO TYGRA

  2. Pošlete oznamovací e-mail o převedení peněz na: info@pralesdetem.cz

  3. Pokud chcete daňový doklad o sponzorském daru, zašlete fakturační údaje firmy na e-mail, včetně adresy, kam zašleme na konci roku film s certifikátem.  

AKTUÁLNĚ ZAPOJENÍ ČLENOVÉ MISE OKO TYGRA 2016 – 2018

FOTOPASTI 2017 – UV595HD (www.fotopast.cz)

1x ZŠ Tyršova – Kuldova (Brno), 1x ZŠ Štáflova (HB), 1x ZŠ Masarykova (Klánovice), 1x ZŠ Bartůškova (Třebíč), 2x ZŠ Krupka, 2x ZŠ Písečná, 1x ZŠ Povrly, 1x ZŠ Krajné (SK), 2x ZŠ Laštůvkova (Brno), 1x ZŠ Jana Masaryka (Harrachov), 1x ZŠ Dubá, 1x ZŠ Věž, 1x ZŠ Jirkov – ul. Studenská, 1x ZŠ Pohořelice, 1x ZŠ Klíč (Česká Lípa), 1x ZŠ Racková, 1x gymnázium Jana Palacha (Praha), 1x TYMY středisko volného času (Holešov), 1x ZŠ Tyršova (Nymburk), ZŠ Holčovice, 7x Cesty k sobě, 1x restaurace Wildcook, 1x Monkey Park Pec po Sněžkou, 6x 2x SolarFix, 1x Nano Energies a.s., Dana Abrahámová, 2x Šimková, 1x Bělinová, 2x Nosek, 1x Vataha, 1x Bencová, 1x ZŠ Husova (Jičín), 1x Petra Kolářová, 1x ZŠ Prameny (Karviná), 1x Šlégrovi, 2x ZŠ Brandýsek 5.A, 1x ZŠ Nová Ves (Frýdlant n.O.), 1 x Pavel Hajdušek, 1x Ruda a Anička Pavlíčkovi, 1x Radek Václav, 1x Veronika Krylová, 1x Veronika Karpíšková, 1x MŠ a ZŠ Kácov, 2x ZŠ Videčská Rožnov p.Radhoštěm, 1x Jitka Marešová, 1x TJ Sokol Kyjov, 1x Gymnázium Na Zatlance, třída P, 1x ZŠ Odry, 1x Ondřej a Barča Kolouškovi, 

VÝSLEDKY MONITOROVÁNÍ OKO TYGRA 2017

V průběhu roku 2017 se podařilo na základě monitoringu odhalit několik pytláků ptáků, ilegálních rybářů a jednu tříčlennou ozbrojenou skupinu pytláků zoborožců. Jeden z pytláků byl zadržen na základě získaných dat z fotopastí a nalezeného mobilu v jejich pytláckém táboře v červnu 2017. Všechna data byla předána hlavní správě NPGL Medan. Nejvýznamějšími záběry monitorování ohrožených druhů zvířat byli tygři sumaterští a sloni sumaterští. Dále medvědi malajští a kočky mramorované. K mimořádně zajímavým záznamům lze zařadit námluvy argusů velkých a snímky zoborožců vlasatých.

ZAPOJENÍ PARTNERSKÝCH ŠKOL NEPZ

Partnerské školy projektu NEPZ a jejich žáci jsou zapojeni v rámci programu Green Life Education do monitorovacího programu Oko tygra 2017 – 2019 se svými školními fotopastmi, které darovali spolku Prales dětem ve jménu ochrany ohrožených druhů zvířat, zejména tygrů, slonů a orangutanů před pytláctvím v NP Gunung Leuser. Zapojené školy darovali fotopast UV595HD v hodnotě 3 800 kč na monitorovací projekt Oko tygra. Tento program bude ukončen a vyhodnocen do konce roku 2019 a výsledky budou zveřejněny v roce 2020. Zapojené školy a jejich žáci se přímo podílejí na ochraně ohrožených druhů zvířat a odhalování ilegálních aktivit v NP Gunung Leuser na Sumatře v Indonésii.

ŠKOLNÍ FILMOVÝ FESTIVAL OKO TYGRA 2017 – 2019

Každá partnerská škola zapojená do Oko tygra získává od SPD každý půl rok záběry ze své fotopasti, které si shromažďuje, zpracovává a využivá pro výuku. V roce 2020 do konce června odevzdají školy zpracovaný krátký soutěžní film v délce 3 – 7 minut. Do 10. 9. 2020 budou soutěžní školy obeslány a 20 nejlepších filmů bude promítáno v říjnu 2020 na celostátním školním filmovém festivale Oko tygra 2020, kam budou zástupci jednotlivých škol pozváni a odprezentovali svůj soutěžní film. Nejlepší tři školy budou ohodnoceny a odměněny hodnotnými cenami.

* Místo školního filmového festivalu bude zveřejněno do konce června 2020.

 

ZÁBĚRY MONITOROVACÍHO PROGRAMU OKO PRALESA 2014 – 2015

Záběry z fotopastí film: 

Záběry z fotopastí 2014:

Tygr nad rezervací Green Life: 

Záběry tygrů sumaterských z okolí rezervace Green Life: 

Oko pralesa: Hauerlandová a spol: 

Oko pralesa: Armed store s.r.o.

Oko pralesa: Z. Součková – fotopast věnována darem Jane Jíchové a Davidu Outratovi